FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Tüketici güveni Ağustos’ta düşüşünü sürdürdü

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre, Tüketici Güven …

Tüketici güveni Ağustos’ta düşüşünü sürdürdü

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarına göre, Tüketici Güven Endeksi Ağustos ayında 79,5’den 78,2’ye geriledi.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi de Temmuz ayında 83,2 iken, Ağustos ayında yüzde 9,6 oranında azalarak 75,3 oldu. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi Temmuz ayında 79,8 iken, Ağustos ayında yüzde 1,4 oranında azalarak 78,6 oldu.

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi ise Temmuz ayında 57,9 iken, Ağustos ayında yüzde 5,8 oranında artarak 61,3 olarak gerçekleşti.

Temmuz’da da düşüş yaşanmıştı

Tüketici güven endeksi normalleşme yaşanan Temmuz ayında gerileme göstermişti.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,7 oranında azalmış, Haziran ayında 81,7 olan endeks Temmuz ayında 79,5 olmuştu.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi de düşmüştü

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Ağustos ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 14,03 azalarak 55,95 değerini almıştı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında ve geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme yaşandığı görülmüştü.

Pandemiye yönelik kapanmaların ardından iki ay yükseliş yaşayan Tüketici Güveninin Ağustos ayının ilk yarısında tekrar gerilediği izlendi.

Yangın ve seller ile yaşanan afetler ile pandemiye yönelik vaka ve kayıp sayılarındaki artış güven kaybının nedenleri arasında göründü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ