FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları 105,8 milyar dolara yükseldi

Investing.com – TCMB verilerine göre, resmi rezerv varlıkları, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 105,8 milyar dolara yükseldi …

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları 105,8 milyar dolara yükseldi

Investing.com – TCMB verilerine göre, resmi rezerv varlıkları, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 105,8 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 12,6 artarak 62,6 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 2,6 artarak 41,6 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 10,9 azalarak 20,2 milyar dolar oldu. Bu tutarın yaklaşık 14,5 milyar doları anapara, 5,7 milyar doları faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 66 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 24,3 milyar dolar bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,3 artarak 46,1 milyar dolar oldu.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ