FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Tarım ürünlerindeki girdi maliyeti rekor kırdı

Investing.com –  Çiftçinin kullandığı tarım ürünlerindeki fiyat değişimini gösteren Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi rekor kırmaya devam ediyor …

Tarım ürünlerindeki girdi maliyeti rekor kırdı

Investing.com –  Çiftçinin kullandığı tarım ürünlerindeki fiyat değişimini gösteren Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi rekor kırmaya devam ediyor. Haziran ayında %27,65 olan endeks Temmuz ayında aylık %1,98 artışla %29,38’e yükselerek zirve yaptı. Endeks, ilk olarak Ağustos 2018’deki kur şokunun ardından %25’i aşarak rekor kırmıştı.

Aylık bazda en çok fiyat artışı %3,79 ile enerji ve yağlar ve %3,10 ile bina bakım masraflarında oldu. Aylık en az artış %0,55 ile tohum ve dikim materyali ve %0,71 ile makine bakım masraflarında olurken bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup ise %0,44 ile malzemeler oldu.

Yıllık bazda en fazla artış gösteren diğer alt gruplar %48,07 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) ve %43,37 ile bina bakım masrafları oldu. Yıllık en az artış gösteren alt gruplar ise %9,90 ile tohum ve dikim materyali, %12,23 ile tarımsal ilaçlar ve %18,79 ile malzemeler oldu.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ