FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Stajyerken kadrolu çalışan nasıl olunur?

Stajyerlik iş dünyasına atılan ilk önemli adım. Staj döneminde neler yaptığın kadar nerede staj yaptığın da çok önemli. Eğer staj yaptığın yerde kadroya geçmeyi istiyor; ama ne yapman gerektiğini bilmiyorsan, sana önerilerimiz var.

Stajyerken kadrolu çalışan nasıl olunur?

Stajyerlik iş dünyasına atılan ilk önemli adım. Staj döneminde neler yaptığın kadar nerede staj yaptığın da çok önemli. Eğer staj yaptığın yerde kadroya geçmeyi istiyor; ama ne yapman gerektiğini bilmiyorsan, sana önerilerimiz var.

Stajyerlikten kadrolu çalışan olmaya giden yol, kolay ya da zor olabilir. Sürecin nasıl ilerleyeceği çoğunlukla seninle ilgili. Eğer bilinçli bir şekilde kariyer basamaklarını bir bir tırmanmak istiyorsan, staj senin için sadece staj olmamalı. Daha özenli ve dikkatli olman gereken bir sürecin seni beklediğini bilmelisin. Şirketlerin çalışanlarını çoğunlukla uzun dönemli stajyerleri arasından seçmeyi tercih ettiğini unutmadan, bu fırsatı iyi değerlendirmelisin.

İşte, stajyerken kadrolu çalışan olmak için dikkat edilmesi gerekenler:

Kendini göster

Pek çok firmanın dışarıdan personel almak yerine mevcut stajyerini kadrolu yapmayı tercih ettiğini belirtmiştik. Bu hem masrafsız hem de daha güvenilir bir yol. Bu nedenle kendisini gösteren, başarılı ve ilgili olduğunu belli eden stajyer için günün birinde kadrolu çalışan olmak hayal değil. Verimli çalıştığını verilerle, istekli olduğunu da sözlerinle mutlaka göstermelisin.

Kadrolu çalışan gibi davran

Stajyer olsan bile öğrenmeye ve daha fazla sorumluluk almaya gönüllü olman seni her zaman bir adım öne geçirecektir. Bu nedenle çalışma saatlerine dikkat etmen, ortaya çıkan işe katkı koyman ve insanlarla kurduğun ilişkiler noktasında adeta kadrolu çalışanmış gibi davranman, herkesin seni daha çok benimsemesini sağlayacaktır.

Esnek ol

Strese kapılmamayı öğrenmelisin. Kaygı, rahat olmanı ve kendini doğru ifade etmeni engeller. Sonuçta stajyerlik yapılan yerde işe girememe olasılığı dünyanın sonu değil. Başka yerde farklı fırsatların seni beklediğini aklından çıkarmamalısın.

Üstelik rahat, kolay anlaşılan, stres yapmayan biri olman şirketin seninle devam etmeyi tercih etmesinde de son derece etkili.

Kalabalığın içinden sıyrıl

Senin gibi kadrolu çalışan olmanın hayalini kuran pek çok kişiyle aynı departmanda staj yapıyor olabilirsin. Önemli olan bu kalabalığın içinden sıyrılabilmek. Bunun için yöneticilerle daha sıcak ilişkiler kurmak, öğrenmeye istekli olduğunu göstermek ve daha fazla sorumluluk istemek durumundasın. Bu şekilde senin daha ilgili ve meraklı olduğun ortaya çıkacaktır.

Planlarını iyi ifade et

Eğer kadrolu çalışan olmak istiyorsan, staj yaptığın şirketin insan kaynakları uzmanına ya da departman müdürüne neden kadrolu olmak istediğini, nasıl planlarının olduğunu anlatman gerekiyor. Planların ya da kurduğun hayaller ile şirket hedeflerinin uyuşması önemli. Organizasyonel anlamda önemli bir pozisyonu bilinçli ve hevesli bir şekilde tercih ettiğini mutlaka iş yapış biçiminle göster.

Seni hedeflediğin kariyere ulaştıracak staj fırsatlarını görmek istiyorsan, hemen Kariyer.net’teki stajyer ilanlarını incele.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/stajyerken-kadrolu-calisan-nasil-olunur/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ