FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Softbank destekli Grab’dan 40 milyar dolarlık rekor SPAC birleşmesi

Dijital hizmet sağlayıcısı Grab, bir SPAC birleşmesiyle halka arza hazırlanıyor.

Softbank destekli Grab’dan 40 milyar dolarlık rekor SPAC birleşmesi

Güneydoğu Asya’nın araç çağırma uygulaması devi Grab, Altimeter Growth Corp’la yaklaşık 40 milyar dolar değerinde rekor bir SPAC (Özel Amaçlı Satın Alma Şirketleri) birleşmesiyle halka arz edilecek.

Singapur merkezli Grab’dan yapılan açıklamada Altimeter Growth Corp’la 39,6 milyar dolarlık bir SPAC birleşmesi gerçekleştirilerek halka arz gerçekleşeceği duyuruldu. SPAC yoluyla yapılan birleşmelerde Wall Street’in geleneksel ilk halka arz süreçleri bypass edilerek, halka arz doğrudan gerçekleşebiliyor. Birleşme tamamlandığında SoftBank destekli şirket Nasdaq endeksinde GRAB sembolüyle işlem görecek.

Dev anlaşma kapsamında Grab, 4,5 milyar dolar nakit ödeme alacak. Bu miktarın 4 milyar doları ise BlackRock, Fidelity, T. Rowe Price, Morgan Stanley’nin Countrerpoint Global fonu ve Singapur’un devlete ait varlık fonu Temasek’in yönetimindeki özel varlıklardan oluşacak.

Grab, ulaşımdan yemek gönderim hizmetlerine, otel rezervasyonlarından online bankacılık, mobil ödeme ve sigorta hizmetlerine birçok alanda dijital hizmetler sağlıyor.

SPAC kısaltmasıyla bilinen Altimeter Growth Capital gibi şirketler, birleşme ve satın alma işlemlerini gerçekleştirme amacıyla finansman sağlamak üzere kurulmuş kurumlar olarak biliniyor. Küresel piyasalarda bu yılki halka arzlarda SPAC’ların payı yüzde 70’e ulaştı ve bu şirketlerin sağladığı toplam fonlamanın son 15 ayda 156 milyar dolara çıktığı belirtiliyor.

Türkiye’de de geçtiğimiz ay İstanbul Portföy’ün Pre-Ipo Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na Sermaye Piyasaları Kurulu tarafından izin verilmesiyle SPAC tarafında Türkiye’de de ilk adım atılmış olmuştu.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ