FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Şişecam 21,3 Milyar TL Seviyesinde Net Satış Açıkladı!

Şişecam 21,3 Milyar TL Seviyesinde Net Satış Açıkladı!

Şişecam şirketi 2020 senesinde net satışlarını 21,3 Milyar seviyesine yükseltmeyi başardı. 1,9 Milyar yatırım alan şirket 685 milyon dolar ihracat gerçekleştirmeyi başardı.
Şirketin üretim faaliyeti 14 ülkeye yayılmakla birlikte 150’den fazla ülkede satış gerçekleştirmektedir. Küresel bazda çok büyük gelişmeler kaydeden şirket konsolide net satışlarını 21,3 Milyar olarak açıkladı. Bu süreçte toplam satışlar içinde global satışlar ise payın %60’unu oluşturmaktadır. 2020 sene sonu toplum yatırımlar 1,9 milyar TL olarak açıklanırken ihracat ise 685 milyon dolar oldu.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Ahmet Kırman, 2020 senesinde küresel salgın ile birlikte sıra dışı koşulların olduğunu ve bu süreçte de tüm paydaşları ile birlikte değer yaratmaya devam ettiklerini ifade etti. Kırman 2020 senesinde salgının ilk etkileri ile Nisan ayında satışlarının düştüğünü ve doğru kararlar vererek aldıkları reaksiyonlar ile kısa süre içinde yükselişe geçtiklerini ifade etti. Mayıs ayında meydana gelen bu yükseliş sonrasında da Haziran gibi faaliyetlerini ve performans gücünü arttırarak normalleştiklerini ifade etti. Özellikle alınan pandemi kararlarının hafiflemesi bu süreçte oldukça etkili oldu.

Genel Kurul Başkanı Kırman 2021 senesinde de küresel olarak daha fazla gelişim göstereceklerini ve rekabetçi piyasada hedeflerini arttıracaklarını ifade etti. 2020 senesinde Şişecam’ın tüm faaliyetleri tek çatı altında toplandığını ve Türkiye’de en büyük birleşme işlemini yaşadıklarını belirten Kırman, 2021 senesinde de insan kaynaklarını ve teknolojiyi doğru bir şekilde kullanarak önemli projeler gerçekleştireceklerini duyurdu. Dijital, entegre, operasyonel açından kusursuz hizmet vereceklerinin altını çizdi.

Şişecam camın tüm temel alanlarını, soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında hizmet vermeye devam etmektedir. Cam ev eşyası, düzcam, cam elyafı, cam ambalaj gibi iş kollarını içermektedir. 2020 senesinde konsilde net satışlarda 21,3 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. Yurt içi ve dışı kuruluşlarda 4,9 milyon ton cam üretimi yapılmıştır. Bu dönem içinde 4,1 milyon ton hammadde ve 2,2 milyon ton soda üretimi gerçekleşmiştir.

Şişecam Tüm faaliyetlerini tek çatıda birleştirdi!
Şişecam 2020 senesinde içinde 85. Yıl kutlamaları ile birlikte tüm faaliyetleri tek bir çatı altında birleştirmeyi başardı. Bu son derece kritik bir değere sahiptir. Küresel rekabet boyutunda incelediğimiz zaman birleşme işlemi için SPK’ya yapılan başvuru Temmuz ayında onay aldı. Sonrasında da tek çatı altında birleşen şirket önemli adımlar atmaya devam etti. Uzun dönem stratejileri bu açıdan küresel dünyaya göre şekilde değiştirdi. Yeni yapının oluşması ve Şişecam’ın inşasına yönelik çalışmalar projeler ile hayata geçmeye başladı.
Şirket 2021 senesi ile birlikte de önemli adımlar atmaya devam ediyor. Birleşme sonrasında global pazarda rekabetçi yapıya uygun faaliyetler oluşturulmaktadır. Bunun hukuki yapı ile uyum sağlaması son derece değer taşır. Bu anlamda teknolojinin doğru bir şekilde kullanılarak en üst düzeyde verim alınması adına önemli adımlar atılmaya devam ediyor.

‘’Pandemi Döneminde Ekosistemi destekledik’’
Şişecam, Pandemi sürecinde de attığı doğru adımlar ile dikkat çekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği açısından üst seviye uygulamalar ile süreklilik sağlanmaktadır. Bunu çeşitli tedbirler kapsamında yapmaktadır. Müşteri, tedarikçi, temas edilen taraflar ve iş ortakları ile büyük bir ekosistemi destekleyen firma bu anlamda gerekli olan aksiyonları almıştır. Şirket attığı adımlar ile doğru hamleler yapmıştır.

Şişecam nedir?
Şişecam cam sektörünün lideri konumda önemli bir markadır. Ana faaliyetleri Türkiye’de cam ihtiyacını karşılamaya yönelik oluşturulmaktadır. 4 Temmuz 1935 senesinde kurulmuştur. Paşabahçe’de kurulan fabrika, sonrasında Paşabahçe ismi cam üretimi ile tanınır hale gelmiştir.
Şişecam, cam ve kimyasal üreten bir sanayi topluluğu olarak biliniyor. Düzcam, cam ev eşyası, cam elyafı, camın ana konu başlığı olduğu tüm üretim alanlarını ilgilendirmektedir. Aynı zamanda Ekim 2020 senesinde Anadolu Cam, Denizli Cam, Soda Sanayii ve Paşabahçe markası tek bir çatı altında birleşmiştir.
Sitemiz üzerinden firma haberlerini ve insan kaynakları alanında tüm gelişmeleri takip etmeye devam edebilirsiniz. Güncel haberler, güncel gelişmeleri ve daha bir çok alanda bulacağınız haberler ile sizlere önemli bilgiler aktarmaya devam ediyoruz. Şişecam şirketi haberleri haricinde de bir çok firma için güncel gelişmeler ve haberler sitemizde yer almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ