FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Sanayi üretiminde son ayda daralma yaşandı

Investing.com –  Sanayi sektöründeki yakın dönem durumu takip eden Sanayi Üretim Endeksi, Temmuz ayında aylık % 4,2 azalırken yıllık bazda %8,7 …

Sanayi üretiminde son ayda daralma yaşandı

Investing.com –  Sanayi sektöründeki yakın dönem durumu takip eden Sanayi Üretim Endeksi, Temmuz ayında aylık % 4,2 azalırken yıllık bazda %8,7 ile beklenti altında artış gösterdi. Aylık bazda bu yıl içinde ilk defa gerileme yaşandı ve bu seviye Nisan 2020 sonrası en düşük seviye oldu. Nisan-Mayıs ve Haziran döneminde baz etkisiyle oldukça yüksek oranda artış gösteren sanayi üretimi Temmuz ayında yıllık bazda Şubat ayındaki %8,8 artış sonrası en düşük artışı gösterdi.

Endeksin bileşenlerindeki değişime baktığımızda;

Aylık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi %5,0 azaldı. Alt sektörlerden sadece elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,5 arttı.

Yıllık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %15,2, imalat sanayi sektörü endeksi %7,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %11,7 arttı.

Bugün açıklanan bir diğer veri olan perakende satışlar, Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,6, otomotiv yakıtı satışları %0,4 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,2 azaldı.

Perakende sektöründeki değişimi ve aynı zamanda hane halkının harcama isteğini de gösteren endeks, baz etkisinin geçmesinin ardından Temmuz ayında yıllık bazda %12,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %5,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %18,2, otomotiv yakıtı satışları %8,1 arttı. Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,5, bir önceki yılın aynı ayına göre %32,7 arttı.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ