FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

SABAH Bülteni:  Fed açıklaması ve ötesi

Fed FOMC açıklama metninden “sabırlı” ifadesinin  çıkartılması ve 17 guvernörden 8’nin faiz indirimi talep etmesi ardından, yatırımcılar Temmuz …

SABAH Bülteni:  Fed açıklaması ve ötesi

Fed FOMC açıklama metninden “sabırlı” ifadesinin  çıkartılması ve 17 guvernörden 8’nin faiz indirimi talep etmesi ardından, yatırımcılar Temmuz toplantısında ilk faiz indirimine kesin gözüyle bakmaya başladı. Wall Street borsaları bu gelişmeyi önceden satın aldığı için, büyük tepki vermedi, fakat bu sabah Asya’da borsalar daha iyimser bir görünüm sergiliyor.

2016 yılından bu yana ilk kez %2’nin altına inen ABD gösterge 10 yıllık DİBS getirisi de küresel finansal koşulların gevşeyip dünya ekonomisine sınırlı da olsa destek vereceğini müjdeliyor. Öte yanda, 97.188’den işlem gören Dolar Endeksi nerdeyse Fed haberini hiç satın almadı. Bunda AMB’nın da yakında faiz indirimine gideceği beklentisinin payı olabilir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fed’in dün  sona eren FOMC toplantısında faizleri değiştirmeme yönünde aldığı kararın, ekonomide büyüme yavaşlarken verilerin güçlü ekonomik performansı işaret etmeye devam ettiği görüşü ile tutarlı olduğunu bildirdi.

FOMC katılımcılarının uygun para politikasına ilişkin öngörülerinin  faiz indirimi konusunda yarı yarıya bölünmüş olduklarını gösterdiğini  belirten Moody’s, “Ancak, ticari gerilimlerin arttığı ortamda finansal  şartların ciddi şekilde sıkılaşması halinde Fed’in bu yıl içinde federal  fon faizlerini indirmesi büyük olasılık” ifadelerini kullandı.

ABD-Çin Ticaret Görüşmelerinde yeni raund başlarken, FOREKS haber merkezine göre, Çin’in devlet kontrolündeki basın organlarında yapılan  değerlendirmelerde, ABD ve Çin liderlerinin G20 zirvesinde yapacakları  görüşmede taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının hemen çözülmesinin  beklenmediği, ancak bunun müzakerelerde yeni bir aşamanın başlangıcı olabileceği ifade vedildi.

China Daily gazetesinde yer alan editör değerlendirmesinde, her  iki tarafında ciddi diyalog havasında oldukları, ancak tek bir toplantının her şeyi çözmesinin muhtemel olmadığı vurgulandı.

Komünist Parti’nin yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinde de, “Müzakerelerden iyi bir sonuç alınması için, Çin’in direnmesi ve  korkmaması gerekli. Taraflar arasında er ya da geç bir anlaşmaya varılacak.

Ancak Çin sabırsız veya korkudan geri adım atar olmamalı” değerlendirmesi  yapıldı.  Piyasalar şimdi hafta sonunda Osaka’da yapılacak Trump ve Xi Jinping zirvesinden gelecek haberleri bekliyor.

Türkiye’de günün haberi KKTC’nin 1974 Barış Harekatı’ndan bu yana kapalı olan Maraş Bölgesi’ni turizme açmaya hazırlanması oldu. Maraş, Doğu Akdeniz’de sondajdan caymamız için artan baskıya karşılık Türk tarafının kararlılığının azmi.

İstnabul seçimlerinde KONDA’nın anketi İmamoğlu’nun çok açık farkla önde ölduğunu gösterdi.  Seçim tartışmasız sonlanırsa, gözler S-400 krizinde olacak.  Trump ve Başkan Erdoğan görüşmesi ardından iki tarafın  da nihai kararını vermesi bekleniyor. Uzmanların büyük çoğunluğu Ankara’nın S-400’ler teslim almaktan caymayacağı görüşünde.  ABD bir dizi yaptırım uygulayabilir.

FOREKS haber merkezine göre,  gündem şöyle:

İngiltere Merkez Bankası(BoE),’Faiz Kararı’ ve ‘Para Politikası   Toplantı Tutanakları’nı aynı anda açıklayacak (14.00). Piyasalarda faizde bir değişiklik beklenmiyor.

Dolar/TL bugün en düşük 5,7835, en yüksek 5,7997 seviyesini  gördü.

TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 23,78 (Önceki  yüzde 23,80) oldu.

BIST gecelik repo faiz oranı yüzde 24,57 olarak gerçekleşti. (Önceki yüzde 24,47).

Japonya Merkez Bankası(BOJ), faiz oranının yüzde -0,10 olarak  kalmasına karar verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri bu yıl için büyüme tahminini değiştirmezken, gelecek yıl için yukarı yönlü revize etti.

Brezilya Merkez Bankası(COPOM), üst üste 10. toplantısında da faiz oranını değiştirmedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ay sonunda Japonya’nın Osaka kentinde  yapılacak G20 zirvesi sırasında Çin Devlet Başkanı Xi’nin yanı sıra  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir araya geleceğini söyledi.

Bloomberg News’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine  göre ABD Başkanı Donald Trump, Fed Başkanı Jerome Powell’ı değiştirme  ve sıradan bir Fed Yönetim Kurulu üyesi pozisyonuna indirme yetkisine  sahip olduğuna inanıyor.

ABD Donanması, geçen hafta Umman Körfezi’nde saldırıya uğrayan  petrol tankerlerinin birinden çıkardıkları mayının parçalarını ve bir  mıknatısı kamuoyuyla paylaştı ve mayınların İran’ınkilere çarpıcı  biçimde benzediğini açıkladı.

Moody’s, Fed’in dün sona eren FOMC toplantısında faizleri  değiştirmeme yönünde aldığı kararın, ekonomide büyüme yavaşlarken  verilerin güçlü ekonomik performansı işaret etmeye devam ettiği  görüşü ile tutarlı olduğunu bildirdi.

Moody’s, 14 Haziran’da Türkiye’nin kredi notlarını düşürmesine  paralel olarak 11 Türk şirketinin kredi notlarını da indirdi.

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, Fed’in gecikme ile de  olsa tahvil piyasasının söylediğini yaptığını savundu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Hazine Bakanı Steven  Mnuchin ile birlikte G20 zirvesinde yapılacak Trump-Xi görüşmesi  öncesinde Çin Başbakan Yardımcısı Lui He ile bir araya geleceklerini  duyurdu.

TÜİK/TCMB tüketici güven endeksi, TCMB kısa vadeli dış borç stoku, TÜİK yurt dışı üretici fiyat endeksi (10.00) verilerini açıklayacak.

ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, cari işlemler dengesi,  Philadelphia Fed endeksi (15.30), CB öncü göstergeler endeksi (17.00) verileri izlenecek.

Japonya Merkez Bankası(BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, faiz kararı ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek (09.30).

Fitch Londra’da ‘Gelişmekte Olan Piyasalar’ ile ilgili bir  konferans düzenleyecek (11.00).

Kaynaklar:  Hürriyet Daily News, Bloomberg,  FOREKS, CNBC.com

Tarafsız,  özgün ve bilgiye dayalı ekonomi finans gazeteciliği okumak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

KONDA anketi burada

FÖŞ yazdı:  Fed dünyayı kurtarabilir mi?  Türkiye’yi kurtarabilir mi?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ