FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Referans Nedir ve Neden Önemlidir?

Referans bir diğer adıyla tavsiye mektubu işe alınman için oldukça önemlidir. Referans sayesinde işverenin senin hakkında kararını olumlu yönde etkileyebilirsin. Referanslar seni tanıyan ve çalışma biçimini bilen, gören, nasıl bir çalışan olduğu hakkında bilgi sahibi olan kişilere denir. Adaylar tarafından önemsiz ya da sırf yazmak için yazıldığını düşünülen referansların formaliteden olmadığını unutmaman gerekir. Referans göstermek bir nevi iş görüşmesinde işverene şu mesajı iletir: “Gelecekte şirketinizde nasıl bir yol izleyeceğim konusunda performansım hakkımda bilgi almak isterseniz bu kişileri arayabilirsiniz.”

Referans Nedir ve Neden Önemlidir?

Referans bir diğer adıyla tavsiye mektubu işe alınman için oldukça önemlidir. Referans sayesinde işverenin senin hakkında kararını olumlu yönde etkileyebilirsin. Referanslar seni tanıyan ve çalışma biçimini bilen, gören, nasıl bir çalışan olduğu hakkında bilgi sahibi olan kişilere denir. Adaylar tarafından önemsiz ya da sırf yazmak için yazıldığını düşünülen referansların formaliteden olmadığını unutmaman gerekir. Referans göstermek bir nevi iş görüşmesinde işverene şu mesajı iletir: “Gelecekte şirketinizde nasıl bir yol izleyeceğim konusunda performansım hakkımda bilgi almak isterseniz bu kişileri arayabilirsiniz.” Ayrıca bu kişileri seçerken oldukça dikkatli olman gerekir. Ailen ya da arkadaş çevrenden birini seçmen profesyonellik açısından doğru olmadığını bilmelisin. Aynı zamanda siyasi bir kişilik, milletvekili, belediye başkanı, kamuda önemli birisi vs. gibi kişilere de yer vermemelisin. Çünkü uzmanlara göre bu isimler işe alınacak kişinin ve firmanın üstünde olumsuz bir etki ve gözdağı yaratacağını düşünürler.

Eğer yeni mezunsan, iş ya da herhangi bir staj deneyimin yoksa okuldan bir öğretmeninden sana referans olmasını isteyebilirsin. Referans yazarken bir önemli nokta da sana referans olacak kişiden izin alman gerekir. Unutma ki kişinin kişisel bilgilerini tanımadığı biriyle paylaşacaksın ve herhangi bir aramada sana karşı bu durumdan dolayı iyi bir referans olmayabilir. Bu yüzden referanslarını seçerken iyi düşünmen ve mutlaka iznini alman gerekir.

 

 

Peki referanslara ne gibi sorular sorulur?

1) XX Bey/Hanım ile tekrar çalışmak ister miydiniz?
2) XX Beyin/Hanımın şirketinizde üstlendiği pozisyonlar ve sorumluluklar nelerdi?
3) Sizce xx bey/hanım şirket kültürüne uygun birisi midir?
4) Kaç yıl birlikte çalıştınız? Projeler gerçekleştirdiniz mi?
5) En çok zorlandığı konular nelerdi?
6) Neden bu işten ayrıldı?
7) Herhangi bir kriz durumunda tutumu nasıldı? Kriz yönetiminde nasıldır?

Unutma ki doğru referans kariyerinde seni yüksek noktalara getirebilir. Eğer buraya kadar okuduysan şimdi sıra yenibiris.com’daki CV’ne girip Referanslar eklemekte! #oişsende

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/referans-nedir-ve-neden-onemlidir/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ