FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Reel sektörden güçlü temmuz verileri: KKO ve Reel Kesim Güven Endeksi

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,1 puan artarak %76,7’ye çıktı.  Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite …

Reel sektörden güçlü temmuz verileri: KKO ve Reel Kesim Güven Endeksi

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,1 puan artarak %76,7’ye çıktı.  Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,1 puan artarak %76,4 oldu.

Tüketim malları kapasite kullanım oranı hazirandaki %73,4 seviyesinden temmuzda %74,1 ‘e yükseldi. Dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı %78,5’ten %77,2’e gerilerken, dayanıksız tüketim malları kapasite  kullanım oranı haziran seviyesi %72,4’ten temmuz ayında %73,5’e yükseldi.

Temmuz ayında ara malları kapasite kullanım oranı haziran ayındaki %79,8’den %80,0’a çıktı. Önceki ay %72,2 olarak açıklanan yatırım  malları kapasite kullanım oranı haziranda %70,2 oldu.

Reel Kesim Güven endeksi 9 yılın en güçlüsü

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), temmuzda aylık 1,8 puan artarak 114,8 seviyesine çıktı. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise 2,3 puan yükselişle 112,1’e ulaştı ki bu seviye Nisan 2012’den beri en yüksek seviye.

Genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi. Aşağı çekenler ise gelecek üç aydaki üretim hacmi ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler oldu.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıflayarak devam ederken, mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler ise bir önceki aya göre güçlendi.

Gelecek 12 ayda ÜFE beklentisi %23,2’ye çıktı

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir zayıflarken, ihracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir güçlendi.

Gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin de güçlendiği gözlendi.

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir güçlenirken, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ise zayıfladı.

Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlenirken, gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,4 puan artarak yüzde 23,2 seviyesine çıktı.

Söz konusu anket döneminde, ankete katılan işyerlerinin %52,3‘ü üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, %14,2‘si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu, onu sırasıyla hammadde-ekipman yetersizliği, mali imkansızlıklar, işgücü yetersizliği ve diğer faktörlerin izlediğini belirtti.

Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurt içi piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin olarak bir önceki dönemde artış bildirenler lehine olan seyir aynı seviyede devam etti. Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin artış yönlü değerlendirmeler zayıflarken, Avrupa Birliği dışındaki yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin artış yönlü beklentiler ise güçlendi.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı %15,3‘e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise %8,3’e gerilerken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı %76,4‘e yükseldi.

TCMB

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ