FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

reeder ve KVK arasında “satış sonrası hizmet” anlaşması

Teknoloji markası reeder, kullanıcılarına satış sonrası hizmetler konusunda daha iyi bir destek sunmak için KVK ile iş birliğine imza attı. KVK ile “satış sonrası hizmet” anlaşması yapan reeder, cep telefonları için geçerli olacak anlaşmayla kullanıcılarına teknik servis konusunda hizmet sunacak.

reeder ve KVK arasında “satış sonrası hizmet” anlaşması

Samsun’daki fabrikasında ürettiği yerli teknolojilerle dünyaya açılan reeder, yaptığı yatırımlar ve iş birlikleriyle ilerleyişine devam ediyor. Son olarak mobil iletişim ürünleri satış ve satış sonrası hizmet sektöründe faaliyet gösteren KVK ile hizmet anlaşması yapan reeder, anlaşma kapsamında kullanıcılar, kendilerine en yakın KVK Teknik Servis noktalarına giderek reeder telefonlarını tamir ya da değişim kapsamına aldırabilecek.

reeder’den yapılan açıklamaya göre, tüm telefon serisini kapsayan bu anlaşma ile aksesuar ve yazılımsal sorunlar 30 dakika içinde ücretsiz tamir edilecek. Ekran kırılması, sıvı teması gibi kullanıcı kaynaklı sorun için ise ufak ücretler ile sıfır ürün ile değişim yapılacak. Türkiye genelinde tüm KVK teknik servis noktalarında geçerli olacak bu iş birliği ile reeder, müşteri memnuniyetini üst seviyeye çıkarmayı planlıyor.

“Tamir ve değişim için 30 dakikada kesin çözüm”

Açıklamada görüşlerine yer verilen reeder kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezen Sungur Saral, satış sonrasında da kullanıcıların hizmet standartlarını her zaman en üst noktada tuttuklarını aktardı. Teknolojiyi herkes için ulaşılabilir kılmak için çalışıp ürettiklerini söyleyen Saral, “Samsun’daki fabrikamızda ürettiğimiz akıllı telefonlardan tabletlere kadar birçok teknoloji ürünü geliştiriyoruz. reeder olarak temel misyonumuz, üretimden dağıtıma, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar her aşamada kalite standartlarımızı ve müşteri memnuniyetimizi korumak. Bu doğrultuda kendi içimizde standartlarımızı korumak adına çok titiz çalışıyoruz ve iş ortaklarımızı da aynı hassasiyetle belirliyoruz. Bu kapsamda kullanıcılarımıza KVK teknik servis noktalarından 30 dakikada hızlı hizmet sunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ