FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Powell’ın konuşması, PC uyarıları, Çin’de regülasyon – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – Jerome Powell, Fed’in tahvil alımlarını azaltarak para politikasını sıklaştırmaya başlayacağı zamanla …

Powell’ın konuşması, PC uyarıları, Çin’de regülasyon – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Jerome Powell, Fed’in tahvil alımlarını azaltarak para politikasını sıklaştırmaya başlayacağı zamanla ilgili bilgi verebilir. HP’nin (NYSE:HPQ), biriken işlerin uzamasıyla ilgili verdiği uyarı, yarı iletken kullanıcılarının derdini büyütüyor. Peloton, en popüler bisikletinin fiyatlarını düşürdükten sonra hisseleri geriledi. Çin, İnternet şirketlerinin gücünü azaltmak için yeni kurallar çıkardı. Tropik İda Fırtınası Meksika Körfezi’ndeki üreticilerin tesisleri kapatmaya başlamasına yol açarken petrol yükseldi.

İşte 27 Ağustos Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Powell’ın Jackson Hole konuşması

Haftanın/ayın/yılın en çok beklenen etkinliği nihayet başlıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının yıllık araştırma sempozyumu Jackson Hole’de konuşma yapacak ve Fed’in tahvil alımlarını azaltacağı zamana ilişkin net bir kılavuz sunabilir.

Salgının ilk dalgasından beri ayda 120 milyar dolar değerindeki alım programı, piyasadaki aşırı stres zamanlarında dolara olan küresel talebi destekledi ve ekonomiye devlet desteği sağladı. Perşembe günü Powell’ın üç meslektaşı, ABD ekonomisinin ilerleme düzeyine bakınca mevcut genişleme seviyesine artık gerek olmadığını ileri sürdü. Ancak bu üçlü arasında bu yılın politika düzenleme komitesinde oy hakkı olan yok.

2. HP’nin uyarısı, PC endüstrisi üzerinde kara bulutlar yarattı

Yarı iletken kıtlığının bir süre daha donanım üretimine zarar vereceğine dair yeni deliller ortaya çıktı. HP, çeyrek dönemlik sonuç raporunda cari çeyrek için PC ve laptop siparişlerinin hepsini karşılayamayacağını söyledi.

Bu gelişme ile hem kendi hissesi hem de rakip PC üreticisi Dell hissesi %5 üzerinde düşüş yaşadı.

Bu açıklama ile aynı günde, diğer şirketler için çip üreten dünyanın en büyük fason üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing, fiyatları %10-20 arasında artıracağını söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda büyük otomobil üreticilerinin çoğu, çip ve diğer bileşen kıtlıklarından dolayı cari çeyrekte üretimi azaltmak zorunda kalacaklarını duyurdu. Bu sorunun yanı sıra Çin’deki karantinalar nedeniyle küresel denizcilik endüstrisinde de karışıklıklar devam ediyor.

3. Borsa yüksek açılacak; Peloton fiyat indirimi ve daha büyük zarar sonrası geriledi

ABD piyasaları yüksek açılacak. İlerleyen saatlerdeki gidişat ise büyük oranda Powell’ın yapacağı konuşmada vereceği mesaj bağlı olacak.

Dow Jones 89 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,3 üzerinde artış yaşadı.

Powell’ın konuşması öncesinde, geçtiğimiz bahardan beri merkez bankasının yarattığı emsalsiz miktarlardaki likidite sayesinde destek gören piyasalar, hala tüm zamanların yükseğin yakın işlem görüyor.

Dell ve HP dışında ilgi çekebilecek hisseler arasında, kurumsal yazılım şirketleri için mükemmel bir haftayı tamamlayan Workday (NASDAQ:WDAY) ve beklentileri aşan Marvell (NASDAQ:MRVL) de var. En popüler egzersiz bisikletinin fiyatında indirim duyurup beklenenden daha büyük zarar eden Peloton Interactive (NASDAQ:PTON) ise düşük performans gösterebilir.

4. Çin İnternet sektörünü yine vurdu

Çin’in Siber Alem düzenleyicisi, ülkenin İnternet şirketleri üzerinde geniş kapsamlı etkileri olabilecek bir dizi yeni düzenleme yayınladı. Bunlar, şirketlerin hem ekonomik hem de olası siyasi güçlerini kısıtlamak için tasarlanan bir dizi düzenleyici aksiyonun sonuncusu oldu.

Yeni regülasyonlar, bağımlılığı tetiklemek için tasarlanan algoritmaları yasaklayacak. Bu hem sosyal medya hem de oyun şirketlerini etkileyebilir. Regülasyonlar ayrıca ulusal güvenlik ve kamu düzenine ilişkin hükümler de içeriyor.

Haberle ilişkili olarak Çin’in Yüksek Mahkemesi, hükümetin gelir eşitsizliklerini azaltma planlarının bir parçası olarak işçi haklarını güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir dizi “model” dava yayınladı.

Ayrıca Wall Street Journal Pekin’in, hassas verileri olan şirketlerin ABD piyasasında işlem görmesini yasaklamaya hazırlandığını raporladı. Bu da dünyanın en büyük iki sermaye piyasasının ayrıldığını gösteren yeni bir gelişme.

5. Fırtına yaklaştıkça petrol fiyatları yükseliyor; Libya üretimi azaltacak

Dolar fiyatına olan etkisi ile petrol fiyatlarını da etkileyebilecek Jerome Powell’ın konuşması öncesinde ham petrol fiyatları yükseldi. Yüksek bir dolar, fiyatlar üzerinde baskıyı artıracaktır.

Fiyatları destekleyen diğer gelişme, Libya’nın National Oil Company’nin (Ulusal Petrol Şirketi) en büyük faaliyet bölümünde üretimin durdurulmak zorunda kalacağına dair haberler oldu. Hükümetin, bütçe gelirleri üzerindeki pazarlıkları, şirketin maaşları ve diğer girdi maliyetlerini ödeyememesine neden oldu.

WTI %1,6 artışla 68,50 dolar olurken Brent %1,4 yükselerek 71,18 dolara ulaştı. Baker Hughes kule sayım verileri ile CFTC’nin net spekülatif pozisyonlama verileri ile gün bitecekken Tropik Fırtına İda’nın ilerleyişiyle ilgili gelişmeler takip edilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ