FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Piyasa Jackson Hole beklentilerinde ayrışıyor

Her yıl Kansas Fed’in ev sahipliğinde birçok merkez bankası çalışanını ve politika yapıcısını, akademisyeni ve ekonomisti konuk eden Jackson Hole …

Piyasa Jackson Hole beklentilerinde ayrışıyor

Her yıl Kansas Fed’in ev sahipliğinde birçok merkez bankası çalışanını ve politika yapıcısını, akademisyeni ve ekonomisti konuk eden Jackson Hole sempozyumu 27 Ağustos cuma günü başlayacak. Ekonomist ve analistler ise toplantının nasıl bir etkisi olacağı konusunda ayrışıyor.

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, Fed Başkanı Jerome Powell’ın cuma günü gerçekleştireceği konuşmanın piyasalarda çok fazla etkisi olmayacağını belirterek “Powell varlık alımı azaltımı için bir yol haritasıyla ilgili konuşabilir ve hangi koşulların gerektiğini söyleyebilir fakat ilk varlık azaltımı için tam bir zaman belirtmekten kaçınacaktır” dedi.

Aberdeen Standard Yatırım Müdürü James Athey ise Powell’ın güçlü bir mesaj vereceğini ve güvercin bir ortama göre pozisyon alan piyasa oyuncularının pozisyonlarını yeniden değerlendirmek zorunda kalacağını söyledi.

“Varlık alımı azaltımının Eylül ya da Kasım’daki toplantılardan birinde duyurulmasını bekliyorum” diyen Athey, Hazine tahvillerinde getiri eğrisinin düzleşmesini, doların kuvvetlenmesini ve riskli varlıklar için daha kaygan bir zemin beklediğini vurguladı.

“Jackson Hole beklentim oldukça güvercin”

Swissquote Kıdemli Piyasa Analisti İpek Özkardeşkaya, Jackson Hole beklentisinin oldukça güvercin olduğunu söyleyerek “Covid vakalarının artması ve toparlanmanın yavaşlayacağına dair beklentiler, yüksek enflasyon ve iyileşen işsizlik verilerine rağmen Fed’in elini yumuşak tutacağına işaret ediyor. Bazı politika yapıcıların şahin söylemlerinden geri atması ve geçen hafta açıklanan Fed tutanaklarından sonra tonun ancak yumuşayabileceğini düşünüyorum” dedi.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan ise varlık alımı azaltımı kararının Eylül’deki Fed toplantısında açıklanmasını beklediğini ve Powell’ın hem ortalama enflasyon hedeflemesine ilişkin tartışmalardan dolayı hem de borç tavanı nedeniyle varlık alımı azaltımını mümkün mertebe öteleyeceğini düşündüğünü söyledi.

“Varlık alımı azaltımının bu yıl gerçekleşmesi hala olası”

OANDA Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam ise Jackson Hole’un Eylül ayında açıklanacak bir varlık alımı azaltımı için mükemmel bir taban platformu olabileceğini vurguladı.

Varlık alımı azaltımının bu yıl gerçekleşmesinin hala çok olası olduğunu söyleyen Erlam, “Powell ve meslektaşları ipucu verebilir fakat bu hafta açıkça mesaj vermekten kaçınacaklardır. Bu da onlara son verileri analiz etmek için Eylül toplantısından önce birkaç hafta kazandırıyor” dedi.

Jackson Hole toplantıları çevrimiçi olacak

Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nun artan Kovid-19 vakaları nedeniyle planlananın aksine çevrimiçi olarak yapılacağını duyurdu.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, konuya ilişkin, “Sağlık koşullarının planladığımız gibi bu yıl Jackson Lake Lodge’da fiziki olarak toplanabilmemizi engellediğinden dolayı hayal kırıklığı duysak da misafirlerimizin ve Teton ilçesi halkının güvenliği önceliğimizdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Powell’ın konuşma teması ‘Ekonomik görünüm’ olacak

Öte yandan Fed’in takviminde yer alan bilgilerde, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Toplantısı’nda yapacağı konuşmanın temasının ‘Ekonomik Görünüm’ olacağı belirtildi.

Fed Başkanı Powell’ın geçen yıl Jackson Hole’da yaptığı konuşmanın başlığı bankanın takviminde ‘Para Politikası Çerçevesi İncelemesi’ olarak yer almıştı.

Powell, geçen yılki toplantıda Fed’in para politikası stratejisinde değişikliğe gittiğini açıklayarak, bankanın “ortalama” yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini duyurmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ