FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Philip Morris International CEO’su Jacek Olczak: Gelirlerin yüzde 50’si ‘dumansız’ olacak

Philip Morris International’ın 2016’da ilan ettiği ‘dumansız gelecek’ vizyonunu mayısta CEO’luğa getirilen Jacek Olczak üstlendi. 2021’in ilk çeyreğinde dumansız ürünlerin toplam gelirlerin yüzde 30’unu oluşturduğunu söyleyen Olczak, “Amacımız bunu 2025’e yüzde 50’ye çıkarmak” diyor.

Philip Morris International CEO’su Jacek Olczak: Gelirlerin yüzde 50’si ‘dumansız’ olacak

Hüsniye GÜNGÖR

Philip Morris International (PMI) geleneksel bir sigara üreticisinden endüstride değişime öncülük eden bilim ve teknoloji yenilikçisi bir şirkete dönüşüyor. PMI, 2016’da ilan ettiği ‘dumansız gelecek’ vizyonuyla 1847’de Londra’daki Bond Street’te açtığı ilk dükkandan başlayarak sattığı ürünleri daha iyi alternatiflerle değiştirmeyi vadediyor.

Şirketin 2016’daki CEO’su André Calantzopoulos döneminde başlatılan değişimin öncülüğünü mayısta koltuğu devralan Jacek Olczak yürütüyor. 1993’ten beri grup içinde çeşitli roller üstlenen Olczak 2012’den itibaren CFO ve 2018’ten itibaren COO görevini yürütüyordu. Aynı zamanda global bir şirketin CEO’luğuna yükselen ilk Polonyalı olan Olczak bu yolculuğun bir parçası olmaktan ve böylesine ezber bozan bir dönüşüme liderlik etmekten gurur duyduğunu söylüyor.

DÜNYA gazetesinin haftalık İngilizce yayını TR MONITOR’e röportaj veren Olczak, PMI’ın bin 800’ün üzerinde patenti ve yeni nesil ürünlerin geliştirilmesi sırasında oluşturulan fikri mülkiyet hakları için bekleyen 4 bin başvuruyla, Avrupa Patent Ofisi’nde dosyası olan ilk 50 firma içindeki tek tütün şirketi olduğunu söylüyor.

Önümüzdeki beş, 10 ve 15 yılda çok daha farklı bir şirket olacaklarını söyleyen Olczak “Bilim ve teknolojiden öğrendiklerimizi ve yeteneklerimizi kullanarak yapabileceğimiz daha çok şey var ve bunu yapmak, nikotinin de ötesine geçmek için planlarımız var,” diyor.  

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ