FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Petrol karışık ancak doların zayıf olması ve stoklardaki düşüş sayesinde ikinci haftalık kazancına doğru ilerliyor

Yazar: Gina Lee Investing.com – Cuma günü petrol, daha düşük dolar ve ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş üzerine …

Petrol karışık ancak doların zayıf olması ve stoklardaki düşüş sayesinde ikinci haftalık kazancına doğru ilerliyor

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Cuma günü petrol, daha düşük dolar ve ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş üzerine yükseldikten sonra Asya’da karışık seyretti.

Brent %0,08 artışla 73,09 dolar olurken WTI %0,14 düşüşle 69,89 dolara geriledi.

SPI Asset Management yönetim ortağı Stephen Innes’e göre düşüş yönlü hareket, tarım dışı istihdam okumasının da içinde olduğu ABD iş raporunun beklenenden düşük olabileceği endişeleri üzerine yatırımcıların pozisyonlarını ayarlamasından kaynaklanıyordu. Rapor bugün yayınlanacak.

Her iki petrol sözleşmesi de ABD dolarındaki zayıflık ve İda Kasırgası’nın devam eden etkisi sayesinde hafta biterken artış yönlü bir eğilimde.

Meksika Körfezi’nde tahminen günlük 1,7 milyon varillik petrol üretimi, İda sonrasında hala çevrimdışı. Helikopter pistleri ve yakıt depolarının zarar görmesi, personelin offshore platformlara dönüşünü engellerken Louisiana’daki enerji kesintilerinin devam etmesi de rafinerilerin tekrar açılışını yavaşlatarak yakıt talebini etkiliyor.

OPEC+ toplantısı sonrasında ilgi hala yakıt talebi üzerinde. Kartel, önümüzdeki birkaç ay boyunca her ay günlük 400.000 varil ek üretim artışı planı ile devam edeceğini söyledi. Karar, dünya genelindeki vaka sayılarında artışın yaşandığı bir dönemde alındı.

Innes, “kısa vadeli OPEC+ katalizörü ortadan kalktığı için ilgi yine yakıt talebindeki toparlanmaya kayıyor. Bazıları, OPEC+ beklenen 400.000 varillik ek üretim artışını sürdürürse 2022 yılında piyasada açık olmasını sağlamanın zor olacağından endişeleniyor” diye ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ