FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Petrol, Ida’nın verdiği zarardan kurtulma süreci devam ederken bir haftanın yükseğini gördü

Yazar: Gina Lee Investing.com – Pazartesi günü Asya’da petrol, art arda ikinci seansta da yükselerek bir haftanın yükseğini gördü. Ida Kasırgası …

Petrol, Ida’nın verdiği zarardan kurtulma süreci devam ederken bir haftanın yükseğini gördü

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü Asya’da petrol, art arda ikinci seansta da yükselerek bir haftanın yükseğini gördü. Ida Kasırgası’nın verdiği hasardan toparlanma süreci ikinci haftaya girerken ABD üretimine ilişkin endişelerin devam etmesi ile petrol destek gördü.

Brent %0,33 artışla 73,16 dolar olurken WTI %0,37 yükselerek 69,98 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de seansın başlarında 3 Eylül’den beri gördükleri en yüksek seviyeye dokunmuştu.

ABD Meksika Körfezi’ndeki offshore (açık deniz) petrol üretiminin yaklaşık dörtte üçü – yani günde 1,4 milyon varil civarı – Ida’nın Ağustos sonunda bölgeyi vurmasından bu yana kapalı. Bu oran, kabaca OPEC üyesi Nijerya’nın üretimine eşit.

Perşembe günü Royal Dutch Shell (LON:RDSa) Plc, Ida’nın offshore tesislerine verdiği zarar yüzünden bazı ihracat kargolarını iptal ettiğini söyledi. Bölgedeki en büyük üreticinin yaptığı bu açıklama, enerji kaybının birkaç hafta daha sürebileceğine işaret etti.

ANZ analistleri, “Louisiana’da bazı petrol rafinerileri daha faaliyetlerine yeniden başlayarak ham petrol talebini artırdı” dedi.

Baker Hughes, ABD’de faaliyet gösteren kule sayısının geçen hafta arttığını söyleyerek üretimin, önümüzdeki haftalarda artabileceğine işaret etti.

Tüm gözler OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2022 yılı için petrol görünümü raporunda olacak. OPEC’in, tahminlerini düşüş yönlü revize edeceği düşünülüyor.

Diğer yandan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Cuma günkü açıklamasında 7 Eylül ile biten haftada yatırımcıların ham petrol vadeli işlemlerdeki net uzun ve opsiyon pozisyonlarını artırdığını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ