FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Petrol düşüşte ancak ABD’nin ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük olan düşüşle kayıplar sınırlı

Yazar: Gina Lee Investing.com – Petrol Perşembe günü Asya’da düşüş yaşadı ancak ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük yaşanan …

Petrol düşüşte ancak ABD’nin ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük olan düşüşle kayıplar sınırlı

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Petrol Perşembe günü Asya’da düşüş yaşadı ancak ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük yaşanan düşüşün petrolü desteklemesi ile Çarşamba günü elde ettiği getirilerin çoğunu korudu.

Brent %0,01 düşüşle 75,45 dolar olurken WTI %0,04 kayıpla 72,58 dolara geriledi. Her ikisi de 70 dolar üzerinde seyretti.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günkü açıklamasına göre ham petrol ve yakıt stokları geçen hafta büyük düşüş yaşadı. Meksika Körfezi’ndeki rafineriler ve offshore petrol tesisleri henüz Ida Kasırgası’nın etkisinden tamamen kurtulamadı.

EIA verileri, 6,422 milyon varil düşüş ile Investing.com tarafından hazırlanan 3,544 milyon ve bir önceki hafta yaşanan 1,529 milyon varillik düşüşten çok daha büyük bir düşüş yaşadı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol arz verileri, 5,437 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi.

ANZ Research analistleri, “veriler Uluslararası Enerji Ajansı’nın, Meksika Körfezi’ndeki fırtınalardan dolayı kaybedilen üretimin OPEC’in üretim artışını etkisizleştireceğine dair uyarıları takip ediyor” dedi.

Ida’dan kaynaklı kapanışlar, beş ay içinde ilk kez küresel üretimde bir düşüşü tetiklese de OPEC+’nın üretim artışı planı ile devam etmesinden dolayı piyasanın Ekim ayında dengelenmeye başlaması bekleniyor.

Bununla birlikte Nicholas Kasırgası’nın Texas ve Louisiana’da ufak sel ve enerji kesintilerine yol açmasının ardından Meksika Körfezi’ndeki şirketler, boru hattı hizmetlerini ve elektriği hızla toparlayabildi. Böylece 4.kategori Ida’nın daha çok verdiği zararı onarma çabalarına odaklanabildiler.

Güvenlik ve Çevre Uygulama Bürosu’na göre Çarşamba günü itibarıyla Körfez üretiminin yaklaşık %30’u hala kapalı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ