FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Perakende satışlar, işsizlik başvuruları, gaz fiyatlarındaki artış, IPO dönemi – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – Perşembe günü ilgi, ABD’nin perakende satış ve işsizlik başvuruları raporu ile ekonomi verilerinde olacak …

Perakende satışlar, işsizlik başvuruları, gaz fiyatlarındaki artış, IPO dönemi – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Perşembe günü ilgi, ABD’nin perakende satış ve işsizlik başvuruları raporu ile ekonomi verilerinde olacak. Avrupa otomobil satışları, çip ve diğer bileşen kıtlığından dolayı çöküş yaşarken SpaceX’in tamamen sivil ilk uçuşunun ardından sektör hisseleri yükseldi. İşçi Bayramı sonrasında ilk halka arzlar (IPO) arttı. Avrupa’nın enerji fiyatlarındaki artış, ABD ve Asya’da gaz fiyatlarını yükseltirken arz sorunları çözüldükçe petrol fiyatlar rahat bir nefes aldı.

İşte 16 Eylül Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Perakende satış raporu ve işsizlik başvuruları verileri

İlgi bugün ekonomide olacak. Ağustos ayı perakende satış verileri ve haftalık işsizlik başvuruları paylaşılacak.

Tüketicilerin, gelirlerini mallardan hizmetlere tekrar yönlendirmesi ile analistler, perakende satışların %0,8 düşmüş olduğunu düşünüyor. Aylık perakende satış rakamları ilkbahar ve yaz boyunca düzensiz seyretse de Temmuz ayında yıllık %15,8 yükseldi – bu, güçlü tüketici harcamalarının yılın başında ekonomide hızlı bir toparlanmaya yol açtığının bir göstergesi.

Ancak ilk işsizlik başvurularının geçen hafta 330.000’e yükselmiş olması bekleniyor. Philadelphia Fed’in aylık iş anketi de paylaşılacak.

2. Kıtlıklar Avrupa’nın otomobil satışlarını vurdu

Satışların büyük oranda düşüş yaşadığı sektörlerden biri otomobil oldu. Envanter kıtlıkları ve fiyat artışları, müşterilerin alım yapmasını engelledi.

Bu durum, ABD enflasyon verisinin “ikinci el otomobil” kısmında görülmüştü zaten ve geçen ay Avrupa’daki otomobil kayıtlarında büyük bir düşüş yaşandığını gösteren verilerle tamamen ortaya çıktı. Satışlar Almanya’da yıllık %14, Fransa’da %35, İngiltere’de %19 ve İtalya’da %30 düştü.

Aynı durum, beklenenden daha zayıf ihracat verisi paylaşan Japonya’da da görüldü. İhracat, %34 beklentisine kıyasla yıllık sadece %26 arttı.

3. Borsa bir nebze düşük açılacak

ABD piyasalarının düşmesi bekleniyor.

Dow Jones 30 puan düşüş yaşadı. S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 kaybetti.

Uzay odaklı hisse senetleri ilgi çekebilir. SpaceX’in tamamen sivil ilk uçuşu gerçekleşti. Ayrıca Covid-19 aşılarının sağladığı ilk korumanın zamanla azaldığını kabul ederek takviye aşı kampanyalarını desteklemeye çalıştıktan sonra Pfizer (NYSE:PFE) ve Moderna (NASDAQ:MRNA) da ilgi çekecek.

Kahve zinciri Dutch Bros ve teknoloji danışmanlık şirketi Thoughtworks de Salı günkü IPO’ların ardından dikkat çekecek. Diğer yandan Tesla (NASDAQ:TSLA), Cathie Wood’un ARK yatırım fonları grubundan satış baskısı görüyor.

4. Avrupa’nın gaz çıkışı, endüstride kapanmalara yol açtı ve ABD ve Asya’daki fiyatları yükseltti

Avrupa’daki enerji fiyatlarında yaşanan çıkış devam etti ve özellikle yüksek doğalgaz fiyatları, İngiltere’deki endüstriyel müşterilerin ilk kez kapanmasına yol açtı. CF Industries (NYSE:CF), bir sonraki duyuruya kadar İngiltere’deki iki gübre fabrikasını kapatacağını söyledi.

İngiltere’de doğalgaz vadeli işlemleri, daha önceden kırdığı rekorun yaklaşık %70 üzerine çıktı ve 177 peni ile en yüksek seviyeyi gördü. Bloomberg raporuna göre Avrupa’nın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) talebi, Pakistan ve Japonya’daki büyük kamu kuruluşlarının, Kasım ve Aralık aylarında yapılacak kargoları için neredeyse rekor fiyatlar ödemesine yol açtı. ABD Henry Hub vadeli işlemleri ise %2 düşüş yaşadı ancak 5,35 dolar ile yedi yılın yükseğine yakın olmaya devam etti.

Avrupa enerji şirketlerinin hisseleri zorluk yaşamaya devam ediyor. Hükümetlerin, şirketlerin beklenmedik kârlarını vergilendirmeye hazırladığına dair işaretler artıyor. İspanya’da Iberdrola (OTC:IBDRY) ve Endesa %12 ve %10 düşük olurken İtalya’da Enel (MI:ENEI) %6,8 kaybetti.

5. Arz endişeleri yatışırken petrol fiyatları soluklandı

Ham petrol fiyatları da ABD ham petrol stoklarında görülen yeni bir düşüşe karşılık Çarşamba günü, Ağustos başından beri gördükleri en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra sakinleşiyor.

WTI vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 72,50 dolar olurken Brent %0,1 düşüşle 75,40 dolara geriledi.

Libya’nın en büyük ihracat terminali, grev yapan işçiler ve güvenlik elemanları ile olan sorunu çözdükten sonra faaliyetlerine devam ettiğinden arzla ilgili endişeler yatıştı. Meksika Körfezi’nde de tünelin sonunda ışık göründü: Royal Dutch Shell (LON:RDSa), Perdido platformunun Pazartesi günü yeniden açılmaya hazır olacağını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ