FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Nihat Özdemir: 2021 zor geçer, 2023’de düzlüğe çıkarız

Limak Holding’in Kurucu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye ekonomisini, pandemi sürecini ve yeni yatırım planlarını Sabah’a anlattı. Özdemir …

Nihat Özdemir: 2021 zor geçer, 2023’de düzlüğe çıkarız

Limak Holding’in Kurucu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye ekonomisini, pandemi sürecini ve yeni yatırım planlarını Sabah’a anlattı. Özdemir, “Yatırımcının en büyük düşmanı faiz” dedi.

Merkez Bankası’nın son faiz artışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bizim ekonomide tek istediğimiz konu istikrarın sağlanmasıdır.
İstikrar nedir? Neyi bekleriz? Döviz sepetinin stabilize olmasını, enflasyon ve faizin düşmesini isteriz. Faiz işadamı ve yatırımın bir numaralı düşmanıdır. Dövizdeki hareketlenme ve enflasyon da beni en çok rahatsız eden konulardan biri…

Eğer bir ülkede döviz, enflasyon ve faiz birbirine paralel hareket ederse sadece Türk işadamı değil yabancı işadamı da yatırım odaklı olur.

Bunların içinde herhangi bir problem, yani üç ayaktan birinde herhangi birinde fazla hareket olursa bu yatırımcıları rahatsız eder.

Faiz ve dolar kurunda öngörünüz nedir?

Merkez Bankası’nın yüksek faiz artırımları sonucunda dolar 7.20 TL’ye kadar düştü ama sonra yeniden 8 TL’nin üzerine çıktı.

Ben kurun yine 7.20’lere kadar gerileyeceğini düşünüyorum.

Çünkü, bunun üzerindeki kurun ekonominin gereği değil psikolojik bir artış olduğunu görüyorum. Merkez Bankası başkanı açıklamalar yaparak piyasayı rahatlattı. Bu açıklamalarını sürdürürse biz yine istikrarı yakalarız.

15 Nisan’da Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda faiz artışı beklemiyorum.

2023’TE DÜZE ÇIKARIZ

Kurun geldiği seviye ve faiz yatırımlarınızı nasıl etkiledi?

Bizim borçlarımızın önemli bir kısmı dövize endeksli… Ama yatırımlarımızın önemli bir bölümünde de gelirimiz döviz… Mesela, havalimanı, otoyollar, Çanakkale Köprüsü. Finansmanımız da gelirimiz de yabancı para. Ama bazı yatırımlarımızda, yabancı parayla borçlandık fakat gelirimiz TL… Örneğin, enerji yatırımları… Dövizdeki artış geri ödemede açık vermemize neden oluyor. Bankalarla yeni şartlara göre ödeme planlarını revize ederek, yolumuza devam ediyoruz.

Pandeminin etkisi sizce tam olarak ekonominin üzerinden ne zaman kalkar?

2019 iyi bir yıldı. Geçen yıl pandemi başladı. Bu yıl da etkisi sürüyor. Fakat görüyoruz ki, dünya ticaretindeki daralmaya rağmen martta ihracatımız yeni bir rekora imza attı. Türkiye’nin ihracatı artmaya devam edecek. Dünyanın bu pandemiden çıkışı zaman alacak.
2021 zor geçer. 2022’de de bunun esintilerini görmeye devam ederiz. 2023’ten itibaren ben düzlüğe çıkacağımıza inanıyorum.

Türkiye pandemiyi çok iyi yönetiyor.

Aşılanmada çok iyi gidiyoruz ama bunu tek başına bizim yapmamız yetmez. Tüm dünyanın aşıya erişebilmesi gerekiyor.

ABD’de Biden dönemi başladı. Bu dönemde Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl yorumluyorsunuz?

Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkileri, geçmiş döneme göre çok daha iyi olacak. Bunu da göreceğiz. Çünkü Türkiye Amerika’nın vazgeçmeyeceği, daha doğrusu vazgeçemeyeceği stratejik bir ortağıdır.

ALBAYRAK VİZYONER BİR SİSTEM KURDU

Kars’taki çağrı merkezi yatırımı nasıl hayata geçti?

Neden Kars? Berat Albayrak Enerji Bakanlığı döneminde çok ciddi adımlar attı ve hepsi başarıyla neticelendi. Ben de o dönemde ELDER’in başkanlığını yapıyordum. Vatandaşlardan çok fazla şikâyet geliyordu. Elektriği kesiliyor muhatap bulamıyor, abone olmak istiyor muhatap bulamıyor…

O dönemde Berat bey bizi topladı ve “Çağrı merkezi kuracaksınız, vatandaşın derdine çare olacaksınız. Sonrasında da hizmeti ölçeceğim. İşini başarılı yapana mükafat kötü yapana da ceza vereceğim” dedi. Çağrı merkezlerinin kurulması için de Doğu ve Güneydoğu’yu işaret etti.

Bu bölgedeki istihdam sorununa da çare olmak istiyordu. Berat bey çok vizyoner bir sistemi hayata geçirdi. O dönemki Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan da Karslı olduğu için bizden Kars’a yatırım yapmamızı istedi. Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak bize de 2016’da bu yatırımı hayata geçirdik. Bu çağrı merkezinde 200’e yakın çalışan var. Hedefimiz çalışan sayısını artırmak.

Betül Alakent/Sabah

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ