FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

NG Kütahya, 350 milyon liraya fabrika kuracak

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, 350- 400 milyon dolar aralığında bir yatırımla sekizinci fabrikalarını açmayı planladıklarını söyledi.

NG Kütahya, 350 milyon liraya fabrika kuracak

Osman KILIÇ

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, memleketleri olan Kütahya’da 7 olan üretim tesislerinin sayısını 8’e çıkarmak için harekete geçtiklerini söyledi. Türkiye’de olumlu bir ortam olduğunu ve yeni yatırıma hazırlandıklarını bildiren Güral, “Memleketimiz Kütahya’daki 7 olan fabrika sayımızı 8’e çıkarmak için fizibilite çalışmalarına başladık. Mevcut fabrikalarımızda bugün yüzde 100 tam kapasiteyle çalışarak günde 100 bin metrekare seramik üretimi yapıyoruz. 2020’nin ilk çeyreğinin sonunda her şey planladığımız gibi giderse yaklaşık 350 ile 400 milyon TL’lik bir yatırım bedeli ile yeni yatırımımızı hayata geçirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 2020 yılına ekonomik anlamda güzel bir giriş yaptığını söyleyen Güral, “Bugün baktığımızda faiz oranlarının düşük olduğunu, dövizin ise stabil seviyede seyrettiğini görüyoruz” dedi.

“İhracatta büyüyoruz”

NG Kütahya Seramik’in verimli bir yılı geride bıraktığını kaydeden Güral, şu bilgileri verdi: “Dünyanın en büyük seramik üreticilerinden İtalya ve İspanya Türk ürünlerini ihraç eden seramiğin doğduğu topraklar olan Çin pazarında aktif bir konumda yer alan marka olarak global marka olma yönünde attığımız dev adımlara yenilerini ekliyoruz. Bu kapsamda yatırım yaptığımız en yeni teknolojilerle dünyanın en büyük ebatlarına sahip ürünlerimizi dünya pazarlarına sunduk” diye konuştu. 2018 yılından bu yana ihracatımızı artırma çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade eden Güral, “2019 yılında ihracatımızı yüzde 56 oranında artırdık ve 79 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Bu adımlar sonucunda 2020 yılında ise yüzde 42’lik ilave bir artış hedefl iyoruz. Diğer taraftan şirket olarak yurtiçinde 231, yurtdışında ise 49 olan mağaza sayımızı artırmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Türkiye seramikte küresel güç olmaya aday”

Dünyanın dev ekonomileri arasında yaşananların, tüm sektörlerde olduğu gibi seramik sektöründe de ihracatın yol haritasını şekillendirdiğini vurgulayan Güral şöyle konuştu: “ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları nedeniyle, seramik sektörü açısından iki pazarda da bizi ciddi fırsatlar bekliyor. Çin’deki virüs salgını nedeniyle oluşan kriz ortamı, dünya ticaretini derinden etkiledi. Çin Halk Cumhuriyeti’ne verilen siparişler, ülkemize kaymaya başladı. Ürün tedariki hızla ülkemize yöneliyor. Özellikle Avrupalı ve Amerikalı firmalar virüsten korkup Türkiye’ye sığınmakta. Virüs salgınının durdurulamaması ise talebi giderek daha çok ülkemize yöneltmekte. Türkiye, rekabet gücü çok yüksek bir ülke. Seramik üretiminde de entegre bir yapıya sahip. Lojistik gücüyle ile uluslararası alıcılar için çok avantajlı konumda. Türkiye, bu unsurlarıyla dünya seramik sektöründeki küresel gücünü artırmak için önemli bir fırsatlara sahiptir.”

“2020’de hedef 1 milyar TL’yi geçmek”

Kütahya Seramik olarak her yeni yılda bir önceki yıla göre ciro hedeflerini yukarıya taşıdıklarını kaydeden Güral, ‘’2019 yılını Kütahya Seramik olarak 800 milyon TL ciro ile kapattık. 2020 yılına şirket olarak hızlı giriş yaptığımızı söyleyebilirim. Attığımız stratejik büyüme adımlarıyla beraber 2020 yılında ciromuzu 1 milyar TL’nin üzerine çıkaracağız‘’ dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ