FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Nasıl Daha İdeal Bir Aday Olabilirsin?

Bugünün başlığı aslında çok da uzak olmadığımız, ülkemizde tehdidi oldukça yüksek olan ne yazık ki gençlerin sık sık maruz kaldığı bir döngü halinde. İşsiz kalmak iş değiştirmek, işinden memnun olmamak.

Nasıl Daha İdeal Bir Aday Olabilirsin?

Peki işinizi kaybederseniz?

Bugünün başlığı aslında çok da uzak olmadığımız, ülkemizde tehdidi oldukça yüksek olan ne yazık ki gençlerin sık sık maruz kaldığı bir döngü halinde. İşsiz kalmak iş değiştirmek, işinden memnun olmamak.
Okuduğu mesleği yapmayanlar mezun olduğu alanda kariyerini sürdüren insanlardan daha fazladır belki de. Ya da parası daha çok diye istemediği bir mesleğe bile hizmet edenler. İnsanı hepsi yavaş yavaş bir döngü haline gelerek derin bir süreçte işsizliğe kadar götürüyor. Kimi zaman insan artık gerçekten yoruluyor, kimi zaman ise yaptıklarından memnun olmamaya başlayınca arayışa geçiyor. İşsiz kalmak zor bir psikoloji…

Uzun süredir iş arıyorsun, istediğin ilanlara başvuruyorsun ama istenilen cevap gelmiyor!

İster yeni mezun ister deneyimli olun, pek çok kimsenin yaşadığı bir durum aslında. Bu anlamda yalnız olmadığınızı bilmeli ve buna uygun hareket etmelisiniz. Bu gerçek süreç ilerledikçe ilanlara yanıt alamamak herkeste çöküntüye yol açar. İşe yaramadığınızı düşünmeyin, binlerce kişinin içinde nasıl doğru değerlendirilebilirim diye düşünmelisiniz.

 


Boş zamanında kurslara gitmelisin!

Belli bir bütçe ayırmaya hazırsan yapman gereken öncelikli şey, başvuruda istikrar sağladığın alanların ilgisini çekecek eğitimleri CV’ye eklemek olacaktır.
Uzaktan eğitimlerde dahil olmak üzere, ücretsiz seminerler, etkinlikler kendinize katkı sağlayacak her eğitim mutlaka CV’de yer alsın.

 

 

 


Düzgün bir profil, düzgün bir CV…

Kimi zaman bir şans bunu unutmayın. Binlerce kişinin içinden sıyrılmak bazen bunu gerektirir. Kimi zamansa şansı zorlamak. Görüntünüzü net ve aydınlık bir ifade ile ekleyin. CV’nizi kafa karıştırıcı etkilerden uzak tutarak az ve öz bilgilerle işleyin.
Başvuruya çağrıldıysan en önemli aşamaya geldik:

 

 

Girişken ol ama laubali değil,
Pozitif bir duruş sergile,
Verilen cevaplara net yanıt kullan,
Soruların varsa mutlaka sor;
Firmaya projelerinle neler yapacağını anlat ve heyecanlandır.

CV’ler genellikle yaptıklarımızla ilgili olarak düşünülür ama istenilen ben bu firmada yer alırsam neler yapabilirim düşüncesidir. Pek çok kez bu ifade edilmez ama aranılan cevap her iki taraf açısından budur: Ben burada olursam neler yapabilirim? İşsizliğin yaşandığı böyle bir çağda, hem iş arayanlara yardımcı olmak adına ılımlı bir platform hem de işverene doğru bir ifade ile sunum yapabilmek ile de güzel bir iletişim gereklidir. İki tarafın birbirine karşı gösterdiği anlayış, yürütülen iş ve ülke kalkınması adına önem taşımaktadır.

 

 

 

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/nasil-daha-ideal-bir-aday-olabilirsin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ