FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Mülakat sorularıyla nasıl baş edilir?

İş görüşmesi denildiğinde birçok adayın en merak ettiği şey, kendisine nelerin sorulacağı ve bu sorulara beklentiyi karşılayacak cevaplar verip veremeyeceğidir.

Mülakat sorularıyla nasıl baş edilir?

İş görüşmesi denildiğinde birçok adayın en merak ettiği şey, kendisine nelerin sorulacağı ve bu sorulara beklentiyi karşılayacak cevaplar verip veremeyeceğidir. İnsan kaynakları proje danışmanı İpek Aral, mülakatlarda sorulabilecek olası soruları senin için açıkladı.

Hangi yaş veya tecrübe seviyesinden olursa olsun, hemen herkes için iş görüşmeleri heyecan ve stres nedenidir. Bu karmaşık duygu durumu sıklıkla adayların zihinlerini bulanıklaştırır ve sonuçta aday teslimiyetçi bir tavırla, tabir yerinde ise “İşi olacağına” bırakır.

Peki, iş görüşmesi öncesinde “Acaba bana ne soracaklar?” travması nasıl aşılır?

Kanımca adayların kendilerini rahatlatabilmelerinin bir yolu, mülakat sürecinde kullanılan soruların temel yapısını bilmekten geçer. Bilgi, insanı güçlendirir ve öz güvenini arttırır.

O zaman gelin, mülakatlardaki soruların nasıl yapılandırıldığına bakalım…

İş görüşmelerinde soru kalıpları yapılandırılırken iletişimin temel prensibi 6N1K kullanılır. “Ne, neden, nasıl, nerede, nereden, ne zaman ve kim” kalıplarından iş görüşmesi sürecinde en çok kullanılanlar ise NE, NEDEN ve NASIL sorularıdır.

Ne, neden ve nasıl soruları

Ne ve neden soruları, yapıları ve içerikleri itibarıyla sorgulama sorularıdır. Adayda negatif duygular yaratır. Dolayısıyla stres sorusu kategorisine girer.

Adayın bu tip sorulara tatmin edici cevaplar verebilmesi için kişisel farkındalığının yüksek olması şarttır. Ayrıca aday, şirketi ve başvurduğu pozisyonu derinlemesine incelemiş, aranan tecrübe ve yetkinlikleri ne kadar karşılayabildiğini aklında kurgulamış olmalıdır.

Ne soruları;

Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz? İş hayatında sizi ne motive eder? Şirketimiz için neler yapabilir, şirketimize neler katabilirsiniz? Ekibinizi yönetirken nelere dikkat edersiniz? (yöneticiler) 10 yıl sonra ne yapıyor olmayı istiyorsun?

Neden soruları;

Sizi neden işe alalım? Bizimle çalışmayı neden istiyorsunuz? Önceki iş yerinizden neden ayrıldınız?

Nasıl soruları;

Bu soru kalıbı, ağırlıklı olarak geçmişte yapılmış olan çalışmaların aktarılması için kullanılır. Özellikle iş hayatında tecrübeli olan adaylara ağırlıkla “Nasıl” soruları yöneltilir. Ayrıca geleceği yapılandırmak ve taahhüt almak için de “Nasıl” sorusu kullanılır.

Projeyi nasıl yaptınız, anlatır mısınız? Problemi nasıl çözdünüz, anlatır mısınız? Kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Kendisini nasıl geliştiriyorsunuz? İşinizi ve ekibinizi nasıl yönetirsiniz?

İş görüşmesi sürecinde ana soruya verilen cevabı açmak için kullanılan takip sorularında da “Ne, neden, nasıl” disiplini devam eder. Elbette ki, 6N1K metodunun diğer soruları zaman zaman devreye girebilir; ancak iş görüşmesi %90 oranında “Ne, neden, nasıl” sorularıyla ilerler ve sonlanır.

Konuk Yazar: İpek Aral / İnsan Kaynakları Proje Danışmanı

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/mulakat-sorulariyla-nasil-bas-edilir/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ