FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Mülakat soruları 1 : “Sizi neden işe alalım?”

İş görüşmelerinde adayların en çok karşılaştığı “Sizi neden işe alalım?” sorusu, İnsan Kaynakları uzmanlarının cevabını en önemsediği sorulardan biri olarak iş

Mülakat soruları 1 : “Sizi neden işe alalım?”

İş görüşmelerinde adayların en çok karşılaştığı “Sizi neden işe alalım?” sorusu, İnsan Kaynakları uzmanlarının cevabını en önemsediği sorulardan biri olarak iş görüşmesinin sonucunu büyük ölçüde etkiliyor. Bu soruya etkili yanıtlar verebilmek için iş görüşmesi yaptığınız pozisyona göre detaylı olarak hazırlık yapmak gerekiyor. 

“Sizi neden işe alalım?” sorusu, iş görüşmelerinde İK uzmanlarının adaylara en çok sorduğu sorulardan biri.  Görüşmecinin bu soruyu sorması aslında “Seni tanımak istiyorum, bana kendini anlat” anlamına gelir ve aday için kendini tanıtma fırsatı doğar.

Bu sorunun sorulduğu an, adayın aslında ne istediğinin, nasıl bir çalışma ortamını arzu ettiğinin konuşulacağı an değil,  adayın kendi becerilerini ve yeteneklerini, onu diğer adaylardan ayıran özeliklerini İK uzmanına kısaca anlattığı andır. Bu nedenle mülakatta işe alım uzmanına, cevabınızı destekleyecek detaylar vermeniz, yaptığınız çalışmalarınızdan konuya ilişkin örnekler göstermeniz deneyimlerinizi karşı tarafa çok daha iyi aktarmanızı sağlar.

Bu kritik soruya verilebilecek cevap önerileri şöyle;

Yanlış cevap: Çünkü bir işe ihtiyacım var ve bu işi istiyorum. Ben gerçekten çok çalışkanım ve bu şirkette çalışmayı çok istiyorum. Doğru cevap: Çünkü bu pozisyon için kondisyonum çok iyi. Örnek vermem gerekirse… Bu işi yaparken ne tür problemlerle karşılaşılabileceğini ve bu problemlerin çözümünün ne olduğunu çok iyi biliyorum.. Örneğin…

 

Sorulara hazırlıklı olun

İş görüşmesinde “Sizi neden işe alalım?” sorununun hemen arkasından genellikle, “Bu şirket için neler yapabilirsin?” sorusu eklenir. Ancak bu soruya cevap vermeden önce işin tanımını ve görev kapsamını araştırmanız önemli bir aşamayı atlatmanız anlamına geliyor.  Böylece görüşmede “İşin ihtiyacı olan yetkinlikler nedir ve o pozisyonda çalışanların şirkete ne tür katkısı olur? Yeni ne tür projeler üretilebilir?” gibi soruların cevaplarına da rahatça cevap verebilirsiniz.

Kısa hazırlıkla bu tür sorulara aşağıdaki örnekteki boşluk bırakılan alanları kendi işinize uyarlayarak yanıt verebilirsiniz:

“Konuşmamızdan anladığım kadarıyla, siz daha çok  …… alanında çalışan ve  …… yetkinlikleri olan birini arıyorsunuz. Ben de …… yıllık iş deneyimim süresince ……. alanlarında çalıştım ve şu konularda uzmanlaştım: ……….

Yüksek enerjim ve hızlı öğrenme yeteneğimle ……… gibi konularda çözüm ve projeler ürettim. Size de …… alanlarda katkı sağlayabileceğime inanıyorum. Tecrübelerimin ve motivasyonumun ekibinize büyük bir katkısı olacağına inanıyorum.”

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/mulakat-sorulari-1-sizi-neden-ise-alalim/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ