FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

MTV’de son ödeme yaklaşıyor! Kim, ne kadar MTV ödeyecek?

Ocak ve temmuz olmak üzere iki eşit taksit şeklinde ödenen MTV’nin, ikinci taksidi için beklenen gün geldi. Motorlu Taşıtlar Vergisi …

MTV’de son ödeme yaklaşıyor! Kim, ne kadar MTV ödeyecek?

Ocak ve temmuz olmak üzere iki eşit taksit şeklinde ödenen MTV’nin, ikinci taksidi için beklenen gün geldi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri 1 Temmuz ile 2 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Bir başka ifadeyle Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksit ödemesi 1 Temmuz’da başladı. MTV son ödeme tarihi ise 2 Ağustos 2021 olarak belirlendi.

En düşük MTV 109 lira olurken, en yüksek MTV ise 50 bin 107 lira oldu.

Yeni oranlara göre 2018’den önce kayıt ve tescil edilen ve 1-3 yaş aralığında olan otomobillerin MTV oranı motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağı olanlar için 964 liradan 1.051 liraya çıkmıştı.

Aynı yaşta motor silindir hacmi 1301-1600 cc arasında olan otomobiller için MTV, 1.678 liradan 1.830 liraya, 1601-1800 cc arasında olanlar içinse 2 bin 964 liradan 3 bin 234 liraya yükselmişti.

1801-2000 cc arasında olanlar için de 4 bin 670 liradan 5 bin 95 liraya ve 2001-2500 cc arasında olanlar için ise 7 bin 3 liradan 7 bin 640 liraya gelmişti.

MTV ÖDEMELERİ NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

MTV borcunu ödemek isteyenler için seçenek çok.

Bunlardan birincisi…

* Araç sahipleri, İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesi ‘ivd.gib.gov.tr’ üzerinden şifre girmeden ‘MTV ödeme’ alanına, plaka ve TC kimlik numarasını yazarak borçlarını ödeyebilecekler.

İkinci seçenek ise…

* Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) mobil uygulaması üzerinden de 02:00-22:00 saatleri arasında kredi kartıyla ödeme yapılabiliyor.

* Ayrıca TC kimlik numarasıyla e-Devlet üzerinden ve tüm vergi dairelerinden MTV borcunu ödemek mümkün.

* Gelir İdaresi Başkanlığı bankalarla imzalanan vergi tahsilat protokollerinde 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere bir değişikliğe gidilmişti.

* Buna göre; vergi, harç, ceza ve diğer alacakların vergi daireleri vezneleri haricinde, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Emlak Katılım Bankası ile PTT vasıtasıyla tahsiline devam ediliyor.

* Ödeme için bu bankaların mobil uygulaması, telefon bankacılığı veya şubeleri kullanılabiliyor.

* Özel bankalar tarafından nakit olarak, hesaptan, çekle, banka kartı, havale ve EFT yoluyla tahsilat yapılamıyor. Bu yüzden MTV özel bankalardan sadece kredi kartı kullanılarak ödenebilecek. Diğer yandan şirketler ise sadece kamu bankaları üzerinden nakit ödeme yapabiliyor. EFT yapılsa da bu sefer vergi ödeme makbuzu temin edilemeyeceği için ayrıca makbuzun vergi dairesinden alınması gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ