FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

‘Mobil ödemeler katlanarak artıyor’

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen , kartlı harcamaların yüzde 42 ile son yıllardaki en yüksek artışı gerçekleştirdiğini, işlem …

‘Mobil ödemeler katlanarak artıyor’

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen , kartlı harcamaların yüzde 42 ile son yıllardaki en yüksek artışı gerçekleştirdiğini, işlem adetlerinin de yüzde 20 yükseldiğini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Ülgen, Yapı Kredi’nin 12.3 milyon kredi kartı ve 12 milyonun üzerinde banka kartı olduğunun altını çizdi. Ödemeler dünyasında mobil ödemelerin payının her yıl katlanarak arttığını belirten Ülgen, alternatif yöntemlerinin gittikçe olgunlaştığını ve tüketiciler tarafından benimsenmekte olduğunu söyledi.

Ülgen, bu alanda World Pay altında hizmet sunduklarının altını çizdi. Cep telefonunu temassız kart gibi kullanarak yapılan ve NFC diye adlandırılan ödeme yönteminin mobil ödeme yöntemlerinden en çok tercih edilen yöntem olduğunu belirten Ülgen; geçen yıla kıyasta bu alanda işlem hacminin hem sektör genelinde hem Yapı Kredi özelinden 2.5 kat civarından artış kaydettiğini söyledi.

‘QR kod ile ödeme hızla yaygınlaşacak’

Ülgen, son iki senedir hayatımıza giren ve önce ATM’lerde başlayıp şimdi POS’larda yaygınlaşmaya başlayan QR kod ile ödeme yönteminin de önümüzdeki senelerde yaygınlaşacağını sözlerine ekledi. Diğer mobil ödeme yöntemleri ile beraber mobil ödemelerin aslında plastikle yapılan ödemelerin yerini yavaş yavaş almaya başladığını kaydeden Ülgen, “Hala pay olarak düşük bir oranda ama zaman içinde bu teknolojilere adaptasyonun artmasıyla ve tüketiciler tarafından daha da benimsenmesiyle payının artacağını öngörüyorum” dedi.

‘Yapı Kredi’de temassız ödeme oranı yüzde 67’

Temassız ödemelerde pandemiyle birlikte çok hızlı bir artış yaşandığını kaydeden Ülgen, burada temassız işlem limitinin önce 250 TL arından da 350 TL’ye çıkarılmış olmasının da pozitif bir etkisinin olduğunun altını çizdi. Geçen sene göre işlem adedi olarak temassız ödemelerin iki katına çıktığını, hacim olarak ise 3 katına çıktığını vurgulayan Ülgen, “Bu muazzam bir artış” dedi. Temassız ödemelerin adet bazında, toplam ödemeler içindeki payının yüzde 48’lere geldiğini belirten Ülgen, bu oranın Yapı Kredi özelinde yüzde 67 olduğunu söyledi. Taksitli işlemler gibi teknik olarak hala bazı işlem tiplerinin temassız yapılamadığını hatırlatan Ülgen, zaman içerisinde burada yapılacak düzeltmelerle birlikte temassız ödemelerin payının daha da artacağının altını çizdi. Yapı Kredi olarak pandemi öncesinde tüm kredi kartlarını temassız hale getirdiklerini belirten Ülgen, “Banka kartlarında ise yüzde 50 seviyesindeyiz. Bunun da hızlı bir şekilde artış trendinde olduğunu görmekteyiz” diye konuştu. Sektördeki POS’ların kabaca yüzde 60’ının temassız işlemleri desteklediğini ifade eden Ülgen, “Tabiki yeni çıkan POS’ların tamamı temassızı desteklemekte. Zaman içerisinde toplam ödemeler içerisinde temassız ödemelerin payının çok daha yukarı çıkacağını öngörmek lazım” dedi.

‘Dijital kartlarda 3.2 milyon adet ile sektörde açık ara lideriz’

Harcamaların hala büyük kısmının fiziksel kartlarla yapıldığının altını çizen Ülgen, dijital kartlarla birlikte bunun bir miktar değişmesini öngördüklerini söyledi. Dijital kart denilince sadece e-ticaret alışverişlerinin düşünülmemesi gerektiğini belirten Ülgen, “Mobil ödeme yöntemleri ile entegre dijital kartlarda dahil. Burada müşterilerimizin cebinde plastiği taşımadan ödeme yapmalarının önünü açmış oluyoruz. Yapı Kredi olarak dijital kart yatırımımıza pandemi öncesi başlamıştık. Şu anda 3.2 milyon dijital kart ile sektörde açık ara lideriz” diye konuştu. Ülgen, dijital kartların bir açılım olduğunu ve harcamaların buraya kaymasının zaman alacağını sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ