FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Metro Türkiye, gıda atıklarını yüzde 50 azaltmayı hedefliyor

Metro Türkiye, gıda atıklarıyla mücadele için başlattığı yeni proje kapsamında, 20 tedarikçisi ile birlikte 2030 yılına kadar gıda atıklarını yüzde 50 azaltmayı hedefliyor.

Metro Türkiye, gıda atıklarını yüzde 50 azaltmayı hedefliyor

Gıda atığı çalışmaları kapsamında 5 yılı aşkın süredir yüz binlerce öğüne denk gelen gıdaları atık olmaktan kurtararak ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Metro Türkiye, “Uluslararası 10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları ile Mücadele Girişimi”ne katıldı. Şirket, 20 tedarikçisi ile 2030’a kadar gıda atıklarını yüzde 50 azaltmayı hedefliyor.

Metro Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, gıda atıklarıyla mücadele kapsamında 2015’ten beri yürüttüğü çalışmalarına yenisini ekleyen şirket, Birleşmiş Milletler’in 17 kalkınma hedefi arasında yer alan “12. Sorumlu Üretim ve Tüketim” hedefi kapsamındaki “atıkların azaltılması” için tedarikçi ekosistemini harekete geçirerek 2030’a kadar gıda atıklarını yüzde 50 azaltmayı amaçlıyor.

Şirket, bu amaç kapsamında Türkiye’nin önde gelen markalarının da aralarında bulduğu 20 tedarikçisi ile birlikte uluslararası 10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları ile Mücadele Girişimi’ne katıldı. Metro Türkiye, grubun faaliyet gösterdiği 34 ülke içerisinde bu girişime dahil olan ilk ülke oldu.

Hedefe ulaşmak için yapılacak çalışmalar kapsamında tedarikçilere bu aydan itibaren “fazla gıda” konusunda eğitimler verilecek. Bu eğitimlerde atık azaltma yöntemleri konusunda içerikler hazırlanacak ve tedarikçiler atıklarını nasıl yönetebilecekleri ve nasıl ölçümleyebilecekleri konusunda bilgilendirilecek.

Ayrıca küresel Gıda Kayıp ve Atık Ölçüm ve Raporlama standartlarına (FLW protokolü) uygun şekilde atık ölçümü yapacak bir metot da tedarikçilerle paylaşılacak. Daha sonra tedarikçiler, atık ölçümlerini yaparak atıkların kaynağını tespit edecek, temel nedenlerini belirleyecek ve haziran ayı itibarıyla çalışmalara başlayacak.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ