FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Merkez Bankası, iki buçuk yılın zirvesine çıkan enflasyonu değerlendirdi

Investing.com – Cuma günü açıklanan enflasyon oranı %19,25’e yükselerek Mayıs 2019 sonrası en yüksek seviyeye çıkarken %19,0 olan politika …

Merkez Bankası, iki buçuk yılın zirvesine çıkan enflasyonu değerlendirdi

Investing.com – Cuma günü açıklanan enflasyon oranı %19,25’e yükselerek Mayıs 2019 sonrası en yüksek seviyeye çıkarken %19,0 olan politika faizini de aştı. TCMB, bugün yayımladığı enflasyon raporunda gıda fiyatlarındaki yükselişin enflasyondaki artışta belirleyici olduğunu belirtti.

Gıda enflasyonundaki yükselişte taze meyve ve sebze fiyatlarının etkisinin fazla olduğuna dikkat çeken TCMB, dünyada ve ülkemizde etkili olan tarımsal kuraklığın tüketici gıda fiyatlarını olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdi.

Çekirdek enflasyonda yavaşlama olduğunu belirten merkez, Türk lirasında yakın dönemde görülen sakinlik ve otomobillerdeki ÖTV matrah artırımı düzenlemesine bağlı olarak dayanıklı tüketim malı fiyatlarının ılımlı bir seyir izlediğini, bu gelişmenin yansıması ile temel mallarda yıllık enflasyonun gerilediğini belirtti.

Son ayda TL’deki kısmi değerlenmeye karşın ÜFE’deki artış ara malları ile elektrik ve doğalgaz gibi enerji kalemlerindeki gelişmelere bağlı olarak devam ederken hizmet enflasyonu ise lokanta-otel grubunun öncülüğünde sınırlı bir oranda yükseldi. Ağustos ayında uluslararası petrol fiyatları gerilerken, başta tarımsal ürünler olmak üzere enerji dışı emtia fiyatları tekrar yükseldiği için göstergelerin yakın dönem eğilimlerindeki yüksek seviyeler korundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Program dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Orta vadeli programda bu yıl sonu enflasyon hedefi %16,2 olurken TCMB’nin bu yıl sonu enflasyon tahmini ise %14,1.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ