FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Mediterra Capital, Sancak ve Vargı’nın iki şirketini satın alıyor

Mediterra Capital, Sancak ve Vargı’nın iki şirketini satın alıyor

Türkiye’de son dönemin en önemli yatırım şirketlerinden biri olan Hollanda merkezli Mediterra Capital, geçtiğimiz ay Dürümle Gıda’yı almıştı. Tavuk Dünyası, Terra Pizza, Lucky Fish, Söke Un gibi gıda alanında yaptığı yatırımlarla bilinen Mediterra Capital’in en fazla ilgi gösterdiği alanlardan biri de teknoloji ve yazılım.

Bu alanda da ACP, Logo İş Çözümleri, Mikro Ödeme, Mobiliz, Glasshouse gibi firmalarda yatırımları ve ortaklığı bulunan Mediterra Capital, önemli bir satın almaya imza attı. Bu satın alma işleminden önce biraz daha Mediterra Capital hakkında bilgi vermekte fayda var. Türkiye’de hızlı büyüyen şirketleri hedefleyen Mediterra Capital’in yatırımcıları arasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Yatırım Fonu (EIF), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Hollandalı kalkınma bankası FMO, dünyanın en büyük ikinci özel sermaye fonu yöneticisi Alpinvest, finans devleri Siguler Guff gibi kuruluşlar da bulunuyor.

Gelelim Mediterra Capital’in satın alma yaptığı şirkete. Bu firma sektörünün öncü isimleri olan Murat Sancak ve Murat Vargı gibi isimleri buluşturan MTS Teknoloji Yatırımları ve Kartek Holding. Mediterra Capital, MTS Teknoloji’nin yüzde 100’ünü, Kartek Holding’in ise yüzde 76’sını devralmak için masaya oturdu. Rekabet Kurumu’na başvuran taraflar ve işlem, önümüzdeki günlerde incelenecek ve onay alacak. Anlaşma sağlanırsa, Mediterra, sahibi olduğu Lüksemburg merkezli birimi olan Fintech Solution S.a.r.l adlı fon ile MTS ve Kartek’in yönetim koltuğuna oturacak.

Diğer ortaklar Murat Vargı ve Hollandalı Revo Capital

Türkiye’de son yıllarda adından sıkça söz ettiren Sancak Ailesi’nin yönettiği MT Holding, geçen yıl ödeme sistemleri çözümleri sunan PayCore’nin ana hissedarı olmuştu. PayCore’de yüzde 54’lük hisse alan MT Holding, bu satış sürecini de sahibi olduğu MTS Teknoloji Yatırımları üzerinden yapmıştı.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ