FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Küresel büyüme endişeleriyle gerileyen petrolün bu ayki kaybı %12’ye çıktı

Investing.com –  Dolardaki güçlenme, Çin’de üretimde görülen yavaşlamanın küresel büyüme endişesini artırması, vakalardaki yükseliş ve ABD’de ham …

Küresel büyüme endişeleriyle gerileyen petrolün bu ayki kaybı %12’ye çıktı

Investing.com –  Dolardaki güçlenme, Çin’de üretimde görülen yavaşlamanın küresel büyüme endişesini artırması, vakalardaki yükseliş ve ABD’de ham petrol stoklarının etkisiyle gerileyen petrol haftanın son işlem gününde de değer kaybetmeye devam ediyor.

Brent petrol Ağustos ayı başında 75.30 dolar seviyelerinde işlem görmesinin ardından mevcut gelişmelerle ayın devamında düşüşe geçti. Haftalık bazda kaybını 3. haftada da sürdüren fiyat, günlük bazda ise düşüşünü 7. güne taşıdı ve bu hafta %6 değer kaybetti.

21 Mayıs’ta test edilen 64.65 dolar seviyesini görmesinin yükselişe geçen brent fiyatı için bu seviye ilk önemli destek olarak takip ediliyor.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş enflasyon ve ithal maliyeti için düşürücü bir etki ancak bunun sağlanabilmesi için kur fiyatları da belirleyici oluyor.

Petrol fiyatlarında bu ay yaşanan kayıp %12 ve yurt içinde de benzinin litresinde dün 27 kuruş indirim yapıldı, fakat Eşel Mobil Sistemi gereği indirim oranı kadar ÖTV’de artış gerçekleştiğinden indirim pompa fiyatlarına yansımadı.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ