FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Küresel borsalar, büyüme endişeleriyle geriliyor

Investing.com –  ABD’de tarım dışı istihdamın düşük gelmesiyle yükselişine devam eden küresel borsalar dün itibarıyla yerini satışa bıraktı …

Küresel borsalar, büyüme endişeleriyle geriliyor

Investing.com –  ABD’de tarım dışı istihdamın düşük gelmesiyle yükselişine devam eden küresel borsalar dün itibarıyla yerini satışa bıraktı. Hisse senedi piyasasında düşüş olmasının nedeni ise artan vaka sayısı, varyantlar ve buna bağlı küresel ekonominin yılın kalanında yavaşlayabileceği endişesi.

Bu hafta Avrupa endekslerindeki düşüş Asya ev ABD’den fazla, çünkü Almanya’da sanayi üretimi ve siparişler iyi gelse de yatırımcıların ekonominin gelecek durumuna karşın kaygılı olması ve bunu ölçen ZEW Endeksinin karantina dönemi sonrası en düşük seviyeye gerilemesi pay piyasasındaki düşüşü hızlandırdı.

Çin tarafında beklentilerden iyi gelen ticaret rakamlarının ardından dün iyimserlik olsa da bugün küresel satışlar Çin’de de etkili oluyor, fakat Japonya olumlu büyüme ile bugün pozitif ayrışıyor. ABD’de ise NASDAQ Composite günü iyi kapatsa da Dow Jones Industrial Average ve S&P 500 Vadeli Islemleri geriledi. Düşüşte sanayi hisseleri ve sağlık başı çekti.

Gelişen ülke piyasalarında ise Türkiye bu hafta düşüşte ilk sıralarda yer alıyor. MSCI Türkiye %2 düşüşle en çok gerileyen endeks olurken BİST 100 dünkü %1,35’lik kaybın ardından bugün güne yatay başladı ve seansın ilk saatinde 1.450 puana geriledi. Dünkü düşüşe öncülük eden BİST Bankalar ise bugün 1.335 puandan işlem görüyor.

Dün 1.38’i aşarak 14 Temmuz sonrası en yüksek seviyeye çıkan 10 yıllık tahvil faizi bugün 1.35’ten işlem görüyor. Günün devamında ABD 10 yıllık tahvil faizive ABD Dolar Endeksi’ndeki görünümün endekslerde belirleyici olması bekleniyor, fakat altın tarafındaki düşüşün sınırlı kalması satışların çok derinleşmeyeceğine işaret ediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ