FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Koronavirüs sürecinde iş aramak

Koronavirüs salgını dünyanın gündemine oturduğundan bu yana, iş arayanlar için yeni zorluklar da gündeme geldi. Şimdi hiç kimse birkaç ay sonra neler olacak tam

Koronavirüs sürecinde iş aramak

Koronavirüs salgını dünyanın gündemine oturduğundan bu yana, iş arayanlar için yeni zorluklar da gündeme geldi. Şimdi hiç kimse birkaç ay sonra neler olacak tam olarak bilemiyor. Bu belirsizlik duygusu içinde olsan bile, iş aramaya devam etmen en iyisi. İş arama sürecini daha verimli geçirebilmen için sana birkaç önerimiz var.

İş başvurusu yapmaya devam et

Öncelikle iş aramaya her zamanki gibi devam etmelisin. Şirketler işe alımlarının bir kısmını geçici olarak durdurmuş olabilir, ancak her şey normale döndüğünde açık olan bu pozisyonları doldurmaları gerekecek ve şu an aldıkları başvuruları değerlendirecekler.

Network’ünü güçlendir

Online tartışmalara, eğitimlere vb. etkinliklere katılarak network’ünü geliştirmeyi ihmal etme. Şu sıralar pek çok online etkinlik düzenleniyor. Bunlardan birine dahil olarak hem mesleki gelişimine katkı sağlayabilir hem de yeni insanlarla tanışabilirsin.

İnsanlarla etkileşime geç

Milyonlarca insan evden çalışırken, çevrim içi topluluklara da katılım arttı. Çevrim dışı etkinliklerin çoğu online ortamlara taşındı. Eğitimden sosyal konulara kadar hemen her başlıkta ağ kurmak için yüzlerce seçenek var. Bu noktada profesyonel etkinliklerle sosyal etkinlikler arasında bir denge kurabilirsin. Sanal bir happy hour, bu gergin zamanlarda ruh halini düzeltmene ve stres seviyeni azaltmana yardımcı olacaktır.

Telefonla konuşma konusunda kendini geliştir

Birçok şirket mülakatlarını video konferans veya telefon aracılığıyla yapıyor. Bu nedenle bu iletişim araçlarını kullanırken rahat olman oldukça önemli. Telefonda konuşmaktan çekiniyorsan, arkadaşlarınla birkaç deneme görüşmesi yapabilirsin.

Görüntülü mülakatlar için uygun ortam yarat

Bir görüntülü video mülakat daveti alma ihtimaline karşı, internet bağlantının iyi olduğundan, hangi odada hangi arka planın önünde konuşacağına dair birçok detayı düşünmelisin. Davet aldığında ise görüşme öncesi özenle hazırlanmayı ihmal etmemelisin.

Kendini iyi hissetmek için zorlama

Sinir bozucu ve stresli zamanlardan geçtiğimiz doğru. Bunu farkında olarak yaşaman ise çok doğal; ancak bu duyguya kendini hapsetmemen gerekiyor. Güne kendini iyi hissedecek şeyler yaparak başla. Yeni işine başladığın o ilk günü hayal etmek, orada neler yapabileceğini düşünmek de buna dahil…

Aradığın iş fırsatının henüz gelmediğini düşünüyorsan, Kariyer.net’te yer alan ilanlarını her gün düzenli takip etmeni ve sana uygun olan bir ilan yayınlandığında hızla başvurmanı öneririz. Bu süre zarfında iş başvurusu yapmaya devam etmen en iyisi; çünkü bazı insanları başarılı yapan şey, istedikleri şey konusunda ısrarcı olmalarıdır.

Kaynak: Forbes

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/koronavirus-surecinde-is-aramak/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ