FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Konya Şeker, 15 bin 47 üreticiye 1.4 milyar lira ödedi

Konya Şeker, avans sonrası kalan 741 milyon 455 bin TL’yi üreticiye ödeyip pancar parası ödemesini tamamladı.

Konya Şeker, 15 bin 47 üreticiye 1.4 milyar lira ödedi

İbrahim ÇİÇEKÇİ

KONYA-Konya Şeker, sözleşmeli şeker pancarı ekimi yapan 15 bin 47 üreticiye nisan ayından bu yana ödenen avanslar düşüldükten sonra kalan 741 milyon 455 bin TL tutarındaki pancar bedeli ödemesine 26 Mart Cuma günü 17.00 itibarıyla başlanacağını duyurdu. Konya Şeker’den yapılan açıklamaya göre, kampanya döneminde üreticiden 3 milyon 760 bin 162 ton şeker pancarı alımı gerçekleştirildi. Üreticiye 699 milyon 266 bin TL ayni ve nakdi avans ödemesi yapıldı.

145 günlük kampanya sürecinde Konya Şeker’in ekim sahasında dekarda ortalama 7 bin 481 ton pancar hasat edildi ve Konya Şeker Fabrikası günlük 10 bin ton, Çumra Şeker Fabrikası ise 18 bin ton pancar işledi. Çumra Şeker Entegre Tesislerinde pancarın yan ürünlerini de işleyen Konya Şeker, 486 bin 600 tonluk şeker üretiminin yanı sıra melas, küspe, yem, biyoetanol, kuru buz gibi yan ürünler ile sıvı şeker, arı yemi gibi ürünlerin üretimini de bu süreçte gerçekleştirdi.

Salgın sürecinde salgının yayılmasının önlenmesi açısından stratejik bir ürün haline gelen dezenfektan ve kolonya üretiminde kullanılan etil alkolün de üretimini gerçekleştiren Konya Şeker’den yapılan açıklamaya göre, etil alkol ithalatına ihtiyaç duyulmaması için yeter miktarda hammadde de söz konusu üretim için ayrıldı.

 “Pancar tohumu düşmeden üreticiyi desteklemey başlıyoruz”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ