FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Yazar: Barani Krishnan Investing.com – Muhtemelen bunun için aylar geçti. Ancak Çin nihayet yaptı: rezervlerine yönelerek pahalı petrol …

Kıymetli Madenler & Enerji – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Yazar: Barani Krishnan

Investing.com – Muhtemelen bunun için aylar geçti. Ancak Çin nihayet yaptı: rezervlerine yönelerek pahalı petrol ithalatını kısmen azalttı.

Bu cüretkar bir kumar. Yurtiçindeki enflasyonu kontrol altına almak için Pekin, petrolün küresel fiyatını baskılıyor; fiyat uygun olduğunda yalnızca yurtdışından tekrar almak üzere stoklarını kullanıyor. Ham petrolün en büyük ithalatçısı olan Çin’in alımları, bir talep göstergesi olarak yakından takip ediliyor. Daha çok alırsa fiyatlar yükselecek ve daha az alırsa fiyatlar düşecek.

Kumarhane analojisinde Pekin, kasaya karşı bahis koyuyor. Bu durumda “kasa” OPEC+. Ve bu, bahse girmek için zir bir kasa.

Tahıl ve metallerde alımları keserseniz üretici ülkelerdeki satıcılar, fiyatları yeteri kadar düşürmeye imkân sunar. Ancak OPEC+ ile olan durumda tam tersi olabilir. Petrol fiyatları istikrarlı ve büyük oranda düşmeye başladı mı ittifak, üretimi düşürmek için bir araya gelecek ve piyasayı, genellikle düştüğünden daha yüksek bir seviyeye tekrar çıkaracaktır.

Çin’in bu oyunda ne kadar ileri gideceği, 23 uluslu OPEC+’nın göstereceği toleransa bağlı olacak.

Petrol piyasasının kontrolü geri alındığından bu yana OPEC+’nın kararlı üretim kesintileri, ham petrol fiyatlarının 2020 düşüklerine göre katlanarak işlem görmesine yol açtı. Grup daha yeni üretim artışına başladı. Ancak Çin’in, stok kullanımı piyasaya zarar verirse göz açıp kapayıncaya kadar verdiği üretimi geri alabilir.

Çin’in açıklamasının ardından geçen 48 saat içindeki piyasa aksiyonu, ülke için bir zaferin ne kadar kısa sürebileceğini de gösterdi.

Stok kullanımı hamlesinden sonra ham petrol fiyatları, yaklaşık %2 geriledi. Ancak bir sonraki seansta piyasa, Ida Kasırgası sonrasında ABD üretimindeki sıkışma üzerine kaybettiklerinin yaklaşık üçte ikisini tekrar elde etti. Fiyatlardaki toparlanma, Xi-Biden telefon görüşmesinin ardından Sino-ABD ilişkilerinin düzelebileceğine dair işaretlerin de desteğini aldı (ilginç olan şu ki Çin, bir taraftan ham petrol fiyatlarını düşürmeye çalışırken bir yandan dolaylı yoldan da olsa artırıyor).

Her neyse. Bu, piyasanın günleri nasıl geçirdiği ile alakalı değil. Mesele, Pekin’in petrol enflasyonunu etkin bir şekilde düşürüp düşüremeyeceği. Bu konuda karışık görüşler var.

New York enerji koruma fonu Again Capital’den John Kilduff gibi uzun süredir piyasa yorumcusu olanlar, Çin’in bu durumdaki elinin abartıldığını düşünüyor.

Kilduff, “metaller ve diğer emtialarla olan geçmişteki başarılarına dayanarak ekonomilerindeki enflasyonu, petrol fiyatlarını kontrol ederek yönetmek için Midas dokunuşuna sahip olduklarını düşünüyorlar” dedi. “Bazı manivelaları olabilir ancak OPEC+’nın karşı reaksiyonunu düşünürsek bu asla uzun süreli kalıcı olmayacak. Daha uzun vadede muhtemelen Çin, bunu korumanın zor olduğunu öğrenecek.”

Çin’in Ulusal Gıda ve Stratejik Rezerv İdaresi, stokları açmanın “artan hammadde fiyatlarının yarattığı baskıyı azaltacağını” söyledi. Devlet rezervlerindeki ham petrolün “normalleşen” bu rotasyonunun, “rezervlerin piyasayı dengelemedeki rolünü oynaması için önemli bir yöntem” olduğunu söyledi. Kurum ayrıca açık ihale yoluyla rezervdeki ham petrolü piyasaya sürmenin, “iç piyasadaki arz ve talebi daha iyi stabilize edeceğini” belirtti.

Çin’in bunu neden yaptığını anlıyoruz. Artan enerji maliyetleri ve elektrik kesintileri nedeniyle bazı fabrikaları üretimi şimdiden azaltıyor. Fabrika kapısı enflasyonu, Ağustos ayında 13 yılın yükseğine ulaştı.

Ancak soru şu: Pekin’in bu oyunda uzun süre kalmasını sağlayacak yeterli petrol rezervi var mı?

Çin’in en son 2017’de kamuoyuna açıklanan Stratejik Petrol Rezervi, SPR, 237,66 milyon varil.

Bu, Energy Aspects Ltd’nin şu anki rezerv tahminiyle biraz örtüşüyor: 220 milyon varil.

Rezerv kadar önemli olan şey tüketim. Diğer bir danışman CEIC’e göre Çin, günde 14,2 milyon varil petrol tüketiyor.

Petrole olan dinamik ihtiyacı göz önüne alındığında Çin’in, çok uzun süre petrol ithal etmeden devam etmesi mümkün değil. Olmasını da beklememeliyiz. Bunun yerine Çin’in yapabileceği şey, petrol piyasası aşırı ısındığında veya öyle göründüğünde, önemli ölçüde stok kullanımıdır. Bu, onları her zaman baskı altına almasa bile petrol fiyat şoklarını azaltmada etkili olabilir. Bu şekilde Çin, OPEC+’nın öfkesini tetiklemeden istediğini elde ediyor.

Bazıları Çin’in, petrol alanında yeni bir negatif güç olarak ortaya çıkabileceğini ve talep görünümünü daha sorgulanabilir hale getirebileceğini söylüyor. Bundan sonra Pekin, artık sadece emtia süper döngülerinin bir amigosu olarak görülemez; fiyatlar yolunda gitmediğinde veya ekonomisine zarar verdiğinde sessiz bir ayı da olabilir.

OANDA analisti Ed Moya, “petrol piyasasında açık var. Ancak Çin’in bu hikayesi, yılın kalanı için piyasanın açık vermesine engel olabilir” dedi.

Primary Vision Network enerji analisti Osama Rizvi, petrolün 100 doları görmemesinin bir nedeninin Çin olabileceğini söylüyor.

“Fiyatlar 20 yılın düşük seviyesini gördüğünde Çin bol miktarda petrol biriktirdi ve fiyatlar artmaya devam ettikçe pahalı petrol ithal etmek yerine rezervlerinden yararlanmaya giderek daha fazla teşvik edilecek. Bunun petrol piyasalarının temellerini değiştirmesi pek olası olmasa da Çin ithalatındaki düşüş, petrol piyasası hissiyatında kesinlikle bir değişime yol açabilecek faktörlerden biri.”

Petrol/Gaz Piyasası ve Fiyat Özeti

Petrol, Ida Kasırgası sonucunda üretim darlığına yönelik artan işaretlerin ve ABD-Çin arasındaki ticaret umutlarının desteğiyle Cuma günü kısa süreliğine 73 doları geçti.

Brent 1,47 dolar artışla 72,92 dolardan işlem gördü. Hafta bazında Brent %0,4 artış kaydetti.

WTI 1,58 dolar yükselerek 69,72 dolara ulaştı. Haftalık ise %0,6 kazandı.

Doğalgaz fiyatları ise Cuma dünü düşüş yaşadı ancak haftayı yüksek bitirdi. En aktif Ekim göstergesi, günü %1,9 düşüşle 4,938 dolarda bitirdi. Hafta bazında spot gaz sözleşmesi %4,8 yükselerek geçen haftaya göre %7,8 ve bir önceki haftaya göre %13,5 olan kazancını artırdı.

Gaz fiyatları, ekstrem hava koşulları ve iç karartıcı üretim üzerine yılın başından beri başarılı bir seriyi sürdürüyor. Ida Kasırgası sonrasında bu ralli daha da ivmelendi.

Yıllık olarak gaz fiyatları %95 yüksek. Analistler, gelecek yıl 6 dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Önümüzdeki Haftanın Enerji Takvimi

Salı, 14 Eylül

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri).

Çarşamba, 15 Eylül

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu.

Perşembe, 16 Eylül

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA benzin stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor.

EIA Haftalık doğalgaz raporu.

Cuma, 17 Eylül

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Altın Piyasası ve Fiyat Özeti

Ağustos ayına ait ABD istihdam raporunun yarattığı hüsran ile uzunlar için kısa süreli bir coşkunluk, yerini, Fed’in teşviki azaltacağına dair konuşmalar üzerine doların yükselmesine bırakırken altın beş haftanın ilk kaybını yaşadı.

Aralık vadeli işlemleri 7,90 dolar düşüşle 1.792,10 dolarla kapattı. Hafta bazında %2,3 düşüş ile 29 Temmuz’dan beri gördüğü en büyük kaybı yaşadı. ayrıca Temmuz sonundan beri ilk haftalık kayıp oldu.

Altında Cuma günü yaşanan düşüşün bir nedeni, ABD ÜFE’nin Ağustos ayında %8,3 arttığını gösteren verilerin baskısı oldu.

ABD’de artan fiyat baskılarının sorumlusu, Fed’in teşvik programı ve diğer parasal teşvikler olarak görülüyor.

Merkez bankası 2020 Mart ayında salgın başladığından bu yana ekonomiyi desteklemek için he ay 120 milyar dolarlık tahvil ve diğer varlıklardan satın alıyor. Faizleri de son 18 aydır sıfır seviyesine yakın tutuyor.

Ekonomideki toparlanma ile Delta varyantının artışının bir arada gittiği son aylarda bu Fed teşvikinin ne zaman azaltılıp faizlerin ne zaman artırılacağına ilişkin hararetli bir tartışma yürütülüyor. Bununla birlikte Ağustos ayı istihdam raporunun, ekonomistlerin hedefinin %70 altında gelmesi ile azaltım argümanı önemli ölçüde zayıfladı.

İş raporu üzerine dolar ilk olarak düşüş yaşadı ve altının yaklaşık 1.837 dolar ile dört haftanın yükseğini görmesini sağladı. Ancak hemen ardından dolar endeksi, altını 1.783 doların biraz üzerindeki seviyelere çekti.

ABD ekonomisi, 2020 yılında Covid-19 yüzünden yaşanan kapanmalardan dolayı %3,5 küçüldükten sonra bu yıl, Fed’in tahminlerine paralel olarak ikinci çeyrekte %6,5 büyüme ile güçlü bir toparlanma yaşadı.

Ancak Fed’in sorunu, ekonomik büyümeyi geçen enflasyon.

Fed’in enflasyon ölçümü olarak tercih ettiği, gıda ve enerji fiyatlarını dışlayan Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi (PCEI), Temmuz ayına kadarki yılda %3,6 büyüme ile 1991’den beri görülen en büyük artışı kaydetti. Enerji ve gıdayı içeren PCE endeksi, yıllık bazda %4,2 büyüdü.

Fed’in kendi yıllık enflasyon tahmini ise %2.

Feragatname: Barani Krishnan, yazdığı emtia veya menkul kıymetlerde pozisyon sahibi değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ