FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Kişisel SWOT analizini kullanarak kariyerinde nasıl fark yaratırsın?

Hayatta başarılı olabilmek için kişisel yetenekleri tam anlamıyla kullanmak kadar zayıf noktaları da farkında olmak gerekiyor.

Kişisel SWOT analizini kullanarak kariyerinde nasıl fark yaratırsın?

Hayatta başarılı olabilmemiz için kişisel yeteneklerimizi tam anlamıyla kullanmamız kadar zayıf noktalarımızı da farkında olmamız gerekiyor. Şirketler tarafından sıklıkla kullanılan SWOT analizi ise işte bu noktada devreye giriyor. Kişisel SWOT analiziyle iş hayatında başarılı olman ve kariyerinde fark yaratman mümkün. Peki, ama nasıl?

Şirketlerin oldukça sık kullandığı bir yöntem olan SWOT analiziyle bizim de kişisel olarak güçlü ve zayıf noktalarımızı tespit etmemiz mümkün. SWOT analizi şirketler tarafından çok işlevsel ve sıklıkla kullanılan bir teknik olma özelliği taşıyor. SWOT analizini bu kadar etkili ve faydalı yapan şey ise normalde farkına varamayacağımız detayları gözler önüne sererek, zayıf noktalarımızı anlamamızı sağlaması ve bize zarar verebilecek tehlikeleri önceden düşünüp, önlem almamıza olanak tanıması.

SWOT analizi nasıl uygulanır?

Kişisel bir SWOT analizi yapman için sana yön gösterebilecek soruları aşağıda bir araya getirdik. Yapman gereken tek şey ise bu sorulara içtenlikle cevap vermek.

Güçlü yönlerin Seni diğerlerinden ayıran noktalar neler? (Yetenek, sertifika vb.) Diğerlerinden hangi alanda daha iyisin? Ne tür kaynaklara kişisel olarak erişimin var? Çevrendeki insanların (Yönetici, iş arkadaşı vb.) güçlü olduğunu düşündüğü noktalar neler? Gurur duyulacak bir başarı senin için neyi ifade ediyor? Seni başkalarından ayıran değerler nelerdir? Başka hiç kimsenin içinde bulunmadığı bir gruba dahil misin?

Tüm bu sorulara kendi bakış açın ve çevrenin bakış açısı çerçevesinde objektif olarak cevap verebilir misin? Eğer bu noktada bir zorluk yaşarsan, kişisel özelliklerinin bir listesini yapmayı deneyebilirsin.

Küçük bir ipucu: Güçlü özelliklerini, çevrendeki insanları düşünerek analiz edebilirsin. Mesela, iyi bir matematikçiysen ve çevrendeki insanlar da matematikte iyiyse bu yeteneğini güçlü özelliklerinden saymamalısın; çünkü iyi bir matematikçi olman, şu an bulunduğun pozisyonda zaten sahip olman gereken bir yetenek.

Zayıf yönlerin Kendine güvenmediğin için yapmaktan çekindiğin işler neler? Çevrendekiler seni hangi konularda zayıf buluyor? Eğitim hayatın ve becerilerinle ilgili kendine tamamen güvenebildiğini söyleyebilir misin? Çalışma yönteminde negatif olduğunu düşündüğün noktalar nelerdir? Alanında seni geriye çeken kişisel özelliklerin var mı?

Bu sorulara cevap verirken de kendi bakış açını ve çevrenin bakış açısını düşünmelisin. Çevren, senin kendinde görmediğin zayıf noktaları görüyor mu? İş arkadaşların sürekli önemli konularda önününe geçiyor mu? Cevaplarında gerçekçi olmanı öneriyoruz, çünkü tatsız gerçeklerle en hızlı şekilde yüzleşmen senin için en iyi yol olabilir.

Fırsat alanlarını kendin yarat Hangi teknolojik yenilikler sana yardımcı olabilir? Çalıştığın sektör gelişme gösteren bir sektör mü? Öyleyse, bu pazar içerisinde nasıl avantaj sağlayabilirsin? Sana yardım edebilecek ve önerilerde bulunabilecek önemli bağlantıların var mı? Şirketinde hangi eğilimleri (yönetimsel vb.) gözlemlemektesin ve bunlardan sen nasıl fayda sağlayabilirsin? Müşterilerin şirketinle ilgili bir şikayeti var mı? Varsa, çözüm üreterek kendine fırsat yaratabilme şansın var mı? İş arkadaşlarının gözden kaçırdığı veya başarısız olduğu önemli bir nokta var mı? Varsa, sen bu konularda kişisel gelişimin için artı bir değer sağlayabilir misin? Faydalı olabilecek olası “Fırsat alanları” Çevreni genişletebileceğin organizasyonlar, eğitimler, konferanslar, Yeni bir rol ya da proje, topluluk içerisinde konuşma yapmak, Mevcut projelerin bir kısmını üstlenerek tecrübe kazanma, Şirket büyümeleri ve satın almalar.

Şimdi, güçlü özelliklerine bakarak bu özelliklerinin sana bir fırsat sağlayıp sağlamadığını anlayabilir ya da zayıf noktalarına bakarak, bu zayıf noktalarının nasıl tehlikelere yol açabileceğini tespit etmeye çalışabilirsin.

Tehditler veya tehlikeler Şu an meşgul olduğun işinde karşına çıkan engeller neler? Seninle projeler ve sorumluluklar açısından rekabet eden iş arkadaşların var mı? İşin veya yaptığın işlere gösterilen talep bir değişme halinde mi? Değişen teknoloji, senin pozisyonunuza/işine bir tehdit teşkil ediyor mu? Sahip olduğun zayıf özelliklerin bir tehdit oluşturuyor mu?

Güçlü ve zayıf noktalarını, aynı zamanda da karşı karşıya olduğun fırsatları ve tehlikeleri anlayarak, analiz etmek için bu sorulara objektif cevaplar vermen çok önemli. Güçlü özelliklerine odaklanmana, zayıf noktalarını en aza indirmene ve çevrendeki fırsatlardan mümkün olduğu kadar çok yararlanmana yardımcı olan Swot analizi, kariyer ve kişisel gelişimine bu şekilde önemli katkı sağlamaktadır.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/kisisel-swot-analizini-kullanarak-kariyerinde-nasil-fark-yaratirsin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ