FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Kişisel markanı nasıl geliştirebilirsin?

Kişisel markanı nasıl geliştirebilirsin?

Geçmiş dönemde; belli bir akademik başarı sağlamış olmak, uzun süre tek bir firmada çalışmak ve sıralı terfiler almak bir istikrar göstergesiydi ve bu durumda başarılı diyebileceğimiz bir kariyerin olduğunu söyleyebilirdik. Şimdi işler biraz daha karışık! Artık kariyer hayatında başarı için güçlü bir “Kişisel marka” oluşturman şart!

Bugün geldiğimiz noktada artık tek bir akademik alana bağlı kaldıysan, sürekli gelişim rotaları oluşturmadıysan, mesleğinle ilgili birden fazla alana hakim değilsen ve birden çok kurumu deneyimleme şansın olmadıysa başarılı bir kariyer hayatın olduğunu söylememiz pek mümkün olamıyor. Artık farklı kurum kültürlerinin içerisinde çalışmak, kültür çeşitliliklerini keşfetmek, deneyim kazanmak, network geliştirmek, gelişim sürecini devam ettirmek başarılı bir kariyerin kaçınılmaz faktörleri haline geldi. İşte tam da bu noktada, kişisel marka oluşturmak sürdürülebilir bir kariyer süreci oluşturabilmek için en kıymetli adımlardan biri oldu.

Kişisel marka nedir?

Kişisel marka için “profesyonel kimlik” ifadesini kullanabiliriz. Bulunduğun sektör, pazar ve kurum içerisinde senin tutum ve davranışlarının, deneyim ve başarılarının, değerlerinin, farkındalık seviyenin, düşünce tarzının ve kişisel imajının yani senin kendini nasıl yansıttığının toplamı, kişisel markana eşittir.

Kişisel markanı oluşturabilmek için öncelikle 3 önemli faktör var. Bunlar emek, zaman ve sürdürülebilirliktir. Kişisel marka hızlıca oluşturup bitirebileceğin bir şey değil, bir gelişim sürecidir.

Kişisel markanı oluşturmak için nelere dikkat etmelisin? Üretmeyi öğren, değer yarat, yeni şeyler denemekten korkma, Olabildiğince hedef odaklı ve geniş bir network geliştir, İletişim kanallarının daha güçlü, dinamik ve pozitif olmasına önem göster, Bireysel deneyim ve tecrübelerini kullanarak yaptığın her işte, farklılaşmayı farklı düşünmeyi ihmal etme, Olay ve durumlara karşı duygusal zekanı ön plana çıkararak empatik yaklaşmaya çalış, Amaçlarını, hedeflerini ve hayallerini kendine ve çevrene belli aralıklarla hatırlat, Kişisel imajına önem ver, Sürdürülebilir bir plan oluştur ve plana uyum sağla, Kendin için düzenli öğrenme ve gelişim yolu oluşturarak sürekli öğrenmenin ve gelişmenin yolunu aç, Kendinle birlikte çevreni de geliştirmeye odaklan, Sosyal medyayı, teknolojiyi aktif ve doğru alanlarda kullan, İnsan çevresindeki kişilerin toplamı kadar genişler. Bu nedenle doğru bir çevrede olduğundan emin ol. (Aksi takdirde ileriye değil geriye gitmeye başlayabilirsin.)

Doğru bir kişisel marka oluşturmanın faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi’nin 4. ve 5. adımını gerçekleştirebilirsin, (Saygınlık ve Kendini Gerçekleştirme) Rekabet ortamında farklılaşır ve fark edilebilir olursun, Bulunduğun konumda temellerini daha da sağlamlaştırabilirsin, Hayatın için daha iyi kapılar açabilirsin, Kazancını arttırabilirsin, Sana ve tecrübelerine olan talebi arttırabilirsin, Daha güçlü bir network oluşturabilirsin.

Konuk Yazar: Gizem Topsakal Acet / İnsan Kaynakları Yöneticisi

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/kisisel-markani-nasil-gelistirebilirsin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ