FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Kastamonu Entegre 600 Milyonluk Yatırımını Tamamladı!

Kastamonu Entegre 600 Milyonluk Yatırımını Tamamladı!

Kastamonu Entegre ağaç bazlı panel sektörünün global çapta bir markası olarak yeni yatırımlar yapmaya ve kapasitesini arttırmaya devam ediyor. 2020 senesinde Samsunda başlattığı 600 Milyon TL’lik kontinü tesis yatırımlarını tamamlayan firma, üretimlerine yeni tesislerde başladı.
Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız konu ile alakalı açıklamalarda bulundu ve Covid 19 sürecinde de çalışmalarına ara vermeden sürdürdüklerini ifade etti. Samsun Yonga Lehva Tesislerinin kapasitesi senelik 500 bin metreküpe, şirketin toplam kapasitesi ise 6 milyon metreküpe çıktı.
Ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın 6. Üretici konumunda olan Kastamonu Entegre, yapmış olduğu yatırımlar ile gücünü arttırmaya devam ediyor. Projeleri arasında önemli bir yere sahip olan Samsun Yonga Levha Tesisleri, kapasite artırımına ve yenilenmeye yönelik 600 Milyon TL’lik yatırım aldı. Bu yatırım sonrasında mevcut katlı yonga levha tesisi, kontinü tesise dönüştü. Samsun’da yıllık üretim 2,5 kat artış gerçekleştirdi. 500 bin metreküpe ulaşan tesis %30 Pazar payı ile Türkiye sektör lideri Kastamonu Entegre öncülüğünde önemli bir adım attı. Tesisin 120 kişiye iş olanağı sağladığı ifade ediliyor. Tesis genelinde ise 300 kişi istihdam etti.

Üretim Hacmi 6 milyon Metreküpe çıkartıldı
Mobilya sektörü ile birlikte Ağaç bazlı Panel Endüstrisi de ülkemizde cari fazla veren sektörler arasına yer almaktadır. Kastamonu Entegre CEO’su Haluk yıldız yatırım ile ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemize çok değerli bir yatırım daha hayata geçirildiği vurgulayan Yıldız, Samsun’da yer alan eski tesislerinin faaliyetlerine son verdiklerini, senelik 500 bin metreküp hacmine sahip olan yeni kontinü tesislerinde levha üretimine başladıklarını ifade etti. Şirket bu sayede toplam üretim hacmini 6 milyon metreküpe çıkardı. İç pazarın taleplerini en üst seviyede karşılayan firma Türkiye’nin büyüme hedeflerinde ağaç bazlı panel sektörünün önemine vurgu yaptı. Yıldız açıklamasında 2021 senesinde de önemli yatırımlar gerçekleştireceğini duyurdu.
Kastamonu Entegre bir çok yatırımı ile ön plana çıkmaktadır. Capital dergisinin araştırmalarında da bu konuya değinildi. Yurt Dışında Kurulu En büyük Türk Şirketleri araştırması altında Romanya ve Rusya tesisleri ilk 50 sıra içinde yerini korudu. İtalya tesisi ise listede 3. Sırada yer alıyor. Şirket 2019 senesinde %60 ‘a yükselen cirosu ile Türkiye global devleri arasına 8. Sırada yer almaktadır.

Dünyanın En büyük Türk Şirketleri Listesine Zirveye Oynuyor!
Kastamonu Entegre, sektörüne yurt dışı yatırım yapan ilk şirket konumundadır. Dünyanın 6 farklı ülkesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu sayede Yurt Dışında Kurulu En Büyük Türk şirketleri konu başlığında da önemli bir yere gelmeyi başarmıştır.
Kastamonu Entegre son yatırımı sonrasında İtalya’da en büyük Türk Yatırımcısı ödülünü de kazandı. İtalya tesislerinde üretime başlaması sonrasında En hızlı büyüyen şirketler listesinde 3. Sıradan giriş yaptı. Aynı zamanda Ciroda yurt dışı payı kategorisinde de dünya devleri arasında 8. Sırada yer almaktadır. İlk 10’Da konumunu koruyan şirket 2018’De %57 olan payını 2019’Da %60’a çıkardı.
Kastamonu Rusya, Rusya pazarındaki en büyük MDF üretici ve ihracatçısı konumunda yer alıyor. Yurt Dışında kurulu en büyük Türk şirket kategorisine ise 20. Sırada yer almaktadır. Kastamonu Romanya ise listede kendine 31. Sırada yer buldu. Kastamonu Bulgaristan ve Natron Hayat ise 11. Ve 17. Sırada yer almaktadır.
Firma Ceo’su Haluk Yıldız, dünyanın en büyük üreticileri arasında yer aldıklarını ifade etti. 2019 senesinde 1.3 milyar dolara ulaşan Ciroların büyük bir bölümü yurt dışı tesislerinden ve ihracattan elde edildi.

Kastamonu Entegre Nedir?
1969 senesinde kurulan Kastamonu Entegre 1,3 Milyar Dolar Cirosu ile Dünyada 7. Avrupa’da 4. Ve Türkiye’de birinci sırada yer almaktadır. İnşaat, dekorasyon ve mobilya sektörünün ihtiyacı olan parlak panel, MDF, yonga Levha, tezgah, laminat parke gibi ihtiyaçları karşılayarak değerli ürünler üretmektedir. 6300 çalışanı ile ISO onaylı Sanayi kuruluşları arasında 43, sırada yer alıyor.
Şirketin Kastamonu ve Gebze’De MDF ev yonga levha, Samsun, Tarsus ve Balıkesir’de yonga levha, Adana’da MDF olmak üzere 6 adet yurt için 6 adet ise yurt dışı üretim tesisi bulunuyor. ABD’de se odun yongasından tedarik ve lojistik operasyonlar sağlanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ