FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İş arkadaşınıza aşık olmadan önce tekrar düşünün!

İş arkadaşınıza aşık olmadan önce tekrar düşünün!

Günün büyük bir bölümünün geçirildiği ofis ortamında yaşanan aşklar, sık karşılaşılan bir durum. Siz bugüne kadar iş arkadaşınıza aşık olmamış olabilirsiniz; ancak bir şekilde bu durumun örneklerini gördüğünüze eminiz. Duygusal bir ilişkiyi ofis ortamında yürütmeye çalışmak ne gibi zorluklar getirebilir? Sorunun cevabı bugünkü yazımızda…

Günün önemli bir zaman diliminin; aynı yerde, aynı insanlarla geçtiğini düşündüğümüzde, iş yerlerinin ikili ilişkiler için doğal cazibe merkezi olmasının oldukça normal olduğunu anlayabiliriz… Elbette bu durumun artıları olduğu kadar eksileri de var. Aşk hayatınızı profesyonel yaşamınızla karıştırdığınızda ya da süreci doğru yönetemediğinizde beklenmeyen olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz.

Kariyer hizmetleri sunan Keystone Associates başkan yardımcısı Bonnie Petrovich: “Bir meslektaşınızla ilişkiye başlamadan önce bunun kariyerinizi nasıl etkileyeceğini düşünmeniz akıllıca olur” diyor.

Bu sözlerden de anlayacağınız gibi iş yerinizde duygusal bir ilişkiye girmeden önce düşünmeniz gereken şeyler var.

Peki, ama bunlar neler?

Kurumunuzun yaklaşımı

Bazı kurumlarda şirket içinde yaşanan özel ilişkiler, hoş karşılanmayabiliyor. Bu nedenle kariyerinizi tehlikeye atmamak için kurumunuzun bu konulara yaklaşımı konusunda emin olmanızda fayda var.

Kariyer koçluğu ve liderlik gelişimi alanlarında hizmet veren VGT Consulting Group’un kurucusu Vivian Garcia-Tunon, “Eğer kişiler yeterli duygusal olgunluktaysa ve sınırlarını biliyorsa, aralarında yaşanan duygusal ilişki işlerine de olumlu yansıyor” diyor. Tunon, bu sözleriyle ofiste romantizme sıcak bakanlardan. Tunon gibi düşünen şirketler de yok değil.

Aşkını açıklamak ya da açıklamamak

Bir birliktelik yaşadığınızda, bunu kimlerin bileceğine elbette ki partnerinizle karar vermelisiniz… Biriniz tüm dünyanın bilmesini isterken, diğeriniz gizli tutmak isteyebilir. İlk buluşmanızı kimsenin bilmesine tabii ki gerek yok; ancak uzun süreli birlikteliklerde kimsenin  anlamaması için çabalamak da bir süre sonra sancılı bir hâl alabilir. Bu noktada sürecin gidişatına bakarak, çift olarak sizin için doğru olan kararı birlikte almalısınız.

Nasıl bir iş ilişkimiz var?

İster iş ortağı isterseniz de birinizin diğerini etkilediği kararlar veren bir ekipte olun, kişisel ve profesyonel yaşamlarınızı ayrı tutmak zor olabilir. Eğer bir taraf daha üst bir konumda ise bu gücün, iş yerindeki herhangi romantik bir ilişkiyi nasıl etkileyeceği her zaman soru işaretidir. Bu nedenle aranızdaki iş ilişkisinin nasıl olduğunu hesaba katmalı ve çeşitli öngörülere sahip olmalısınız.

Diğer ilişkilerim nasıl etkilenir?

Hangi konuda olursa olsun ofis kulisleri kaçınılmazdır. Özellikle de söz konusu iki kişi arasındaki özel bir ilişkiyse…  İnsanlar ne yazık ki her zaman konuşacaklar. Bu nedenle iş performansınızla ilgili konuşulması için algıyı o yöne kaydırın. İkiniz de işlerinizi profesyonel bir şekilde yürüttüğünüz ve başarılı olduğunuz sürece kimseye konuşacak pek fazla şey bırakmayacaksınız.

Ona sıradan biri gibi davranabilir miyim?

Elbette buradaki sıradanlıktan kasıt, onu diğer insanlarla aynı seviyede tutmaya çalışmak değil. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey, ofisteki günlük akışta samimiyetin dozunu iyi ayarlamanız.

Kötü ayrılırsak ne yaparım?

İlişkiniz harika başlayabilir, ancak ya kötü bir final olursa, o zaman ne yapacaksınız? İlişkinin iyi gittiği dönemlerde akla bile getirilmeyen bu durumun, yaşanma ihtimali her zaman var. Bu nedenle olası bir bitişte yaşanacak sürecin, kariyerinize olumsuz etki etmeyeceğinden emin olmalısınız.

Kaynak: Monster

KAYNAK : https://www.kariyer.net/ik-blog/is-arkadasiniza-asik-olmadan-once-tekrar-dusunun/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ