FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

İnsan Kaynakları 2021 Trendleri

İnsan Kaynakları 2021 Trendleri

İnsan Kaynakları bölümünde 2021 senesi için hangi uygulamaların daha önemli olacağını sizler için araştırdık. Önemli araştırmalar sonucunda sizlere bir liste çıkardık.
2020 senesi, İnsan Kaynakları açısından sürprizler ile dolu bir yıl oldu. Özellikle Pandemi’nin etkisi ve bir çok şirketin kısa süre içinde uzaktan çalışma sistemine geçmiş olması İnsan Kaynakları alanın da bazı değişimler yarattı. İK için 10 yıl sonrası planlamalar bir yıl içinde gerçekleşmek zorunda kaldı. U nedenle dijital dönüşümlere ayak uyduramayan firmalar geri planda kaldı ve aksaklıkların çok sık yaşandığı bir süreç yaşandı. Bu sürecin devam ettiğini ifade etmek mümkündür. Fakat olası senaryoların ortaya çıkması doğru çözümler üretmek açısından elimize gerekli olan kozları verdi.
Teknoloji, insan kaynakları için her şey durumdadır. Teknolojiye ayak uydurmak ve trendleri takip etmek başarılı olmak için en önemli etkenler. 2020 senesinde insan kaynakların trendleri uzaktan çalışma yöntem, dijital değişimler gibi konular iken 2021 senesinde ise buna bağlı yeni trendler olması bekleniyor.

Yapay Zeka ile işe alım
2021 senesinin önemli trendleri başında yapay zeka ile işe alım süreçleri geliyor. İş verenler kısa süre içinde adayları analiz etmek için bu yöntemi tercih edebilir. Şu an kullanım aşamasında olan yapay zeka platformları kamera görüntüleri ile ses ve mimik analizi yapmakla birlikte hazır sınav soruları ile insanları test ediyor. Adayların sınav esnasındaki davranışları takip ve analiz edilmektedir. Yapay Zeka sistemleri kopya kontrol sistemi de sunmaktadır.

Bulut Tabanlı IK
Bulut Tabanlı yazılımların istediğiniz ortamda cihaz üzerinden firmanın kullandığı yazılıma bağlanma özelliği vardır. Bu yazılımlar sayesinde bir çok yapabilirsiniz. İş gücünü hesaplamak, personelleri takip etmek, vardiya düzenlemeleri yapmak, puantaj hesapları için oldukça etkili yazılımlardır. Bu sistem sayesinde personele bir bilgiyi kolay bir şekilde ulaştırabilir, bordrolama gibi işleri çok kısa süre içined yapabilirsiniz.

Çalışan Mutluluğu ve sağlığı
Pandemi sürecinde iş hayatı ve yaşam arasındaki sürecin daha bulanık bir hale geldiğini ifade edebiliriz. Liderler iş-yaşam dengesine öncelik verdi ve çalışan hayat boyu sağlığını ve mutluluğunu göz önüne almaya başladı. İş ve yaşam kalitesine uyacak gelişmeler liderler tarafından tasarlanmaktadır. İşletmeler yeni yöntemler geliştirerek çalışanların sağlığını ve mutluluğunu en ön planda tutmaktadır. Bunun da performans gösterebilecekleri bir alana yaymasını sağlayarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etme peşindedir.

Çalışanlardan tam verim almak
Pandemi sürecinde çalışanlar liderleri tarafından verilen sorumluluklarının hepsini yapmaya çalıştı ve üstesinden geldi. Bu süreç, liderlerin çalışanların tam potansiyellerini gösterdikleri zaman neler yapacaklarını anlamalarına neden oldu. Uzun vadeli başarılı için liderlerin çalışanlardan tam verim alması ve bunu dengeli bir şekilde yapması son derece önemlidir. Kişiden alabileceğiniz verim onun potansiyeli ile bağlantılıdır. Fakat her insan için motivasyon kaynağı aynı değildir. Bu nedenle iyi bir lider çalışanının motive etmek için gerekli olan yöntemi bulmalıdır.

Gig Ekonomisi
GİG, günümüzde müzik sektöründe kısa süreli iş alan ve sahneye çıkan müzisyenler için kullanılan bir terimdir. Kısa süren freelance işler için tercih edilmektedir. GİG ekonomisi insanların özgürlüklerini ön planda tutarak kazanç elde etme arzunu tanımalar. Freelance platformlar bu anlamda kendilerini ön planda tutmaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar bu ekonominin 2021 senesinde de daha ön plana çıkacağını göstermektedir. İşletmeler yapılması gereken işleri freelance çalışan kişilere yaptırmaktadır. Bu sayede yeni personel alımı yapmak zorunda kalmadan işlemlerini yapabilmektedir. Piyasada freelance çalışmalar gösteren çok sayıda kişi olduğunu ifade edebiliriz. Tam zamanlı iş yanında bir yandan freelance iş modelini benimseyen kişiler de vardır. Bunun yanında sadece freelace iş yaparak özgürlüğünü ön planda tutan kişiler olduğunu da ifade etmek mümkündür.

İnsan Kaynakları süreçleri her geçen sene güncellenmektedir. Yeni süreçler insanlar için daha yeni fırsatlara neden olabilir. Fakat bunun için gündemi yakından takip etmek gerekiyor. Çok fazla iş modeli olmasının yanında bunların güncelliğine erişmek için trendleri takip etmenin değerini anlamak gerekiyor. İnsan kaynakları 2021 trendleri konu başlığında sizlere güncel gelişmeleri duyurduk. Sitemiz üzerinden İnsan kaynakları ve uzmanlık alanında tüm gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda firma haberlerini de sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ