FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

İhracat iklim endeksi Ağustos’ta son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi

Investing.com –  İmalat sektöründe yapılan ihracatı ölçen İhracat İklimi Endeksi, Ağustos ayında 57,7 seviyesinden 55,9’a geriledi. Bu seviye …

İhracat iklim endeksi Ağustos’ta son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi

Investing.com –  İmalat sektöründe yapılan ihracatı ölçen İhracat İklimi Endeksi, Ağustos ayında 57,7 seviyesinden 55,9’a geriledi. Bu seviye Mart sonrası en düşük seviye oldu. Endekste büyüme eşiği olan 50,0 seviyesi korunsa da son aydaki düşüşle 5 ayın en düşük seviyesine gerileme yaşandı.

İstanbul Sanayi Odası’nın raporuna göre ticaret yapılan ekonomilerden Euro Bölgesi güçlü kalırken Asya, ABD ve İngiltere’de yavaşlama oldu. İhracat yapılan oranın 4’te 1’ini kapsayan 5 ülkeden Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’da büyüme tarafında hafif yavaşlama olurken İtalya’da ise son yılların en iyi dönemsel büyümesinin gerçekleşmesi olumlu yansıdı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şu açıklamayı yaptı:

“Ağustosta özellikle Euro Bölgesi’nde güçlü büyümenin devam etmesi, Türk imalatçılarının ihracat faaliyetlerini güçlü şekilde desteklemeye devam etti. Diğer yandan son dönemde ABD ve Birleşik Krallık gibi pazarlarda büyüme hızları yavaşlarken talebin güç kaybettiğine yönelik işaretler gözlendi. Bu nedenle firmaların umudu, yılın geri kalanında koşulların güçlü ve sürdürülebilir bir hızda iyileşmeye devam etmesi yönünde.”

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ