FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Hyundai’dan sonra Assan Foods’u da satan Kibar, sanayiden çıkıyor mu?

Ali Kibar, “Sanayicilikten çekilmiyoruz, aksine daha ölçekli yatırımlar yapacağız” dedi Geçen yıl Hyundai Assan Otomotiv Sanayi’ndeki yüzde …

Hyundai’dan sonra Assan Foods’u da satan Kibar, sanayiden çıkıyor mu?

Ali Kibar, “Sanayicilikten çekilmiyoruz, aksine daha ölçekli yatırımlar yapacağız” dedi

Geçen yıl Hyundai Assan Otomotiv Sanayi’ndeki yüzde 30 hissesini Koreli otomotiv Hyundai Motor Company’e devreden Kibar Holding, ketçap, mayonez ve sos üreticimi yapan gıda şirketi Assan Foods’u Amerikalı The Kraft Heinz’a (Kraft Heinz) satınca “Kibar sanayicilikten çekiliyor mu?” sorusu akla geldi.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Sanayicilikten çıkmıyoruz. Aksine daha büyük işlere odaklanmak için bazı sektörlerden çekiliyoruz. Önümüzdeki dönemde büyük satın almalar ya da yeni yatırımlar yapabiliriz. Nakitte kalma niyetimiz yok. İstihdama ve yatırıma devam edeceğiz” diye konuştu.

TEKNOLOJİK YATIRIMLAR ODAĞINDA

Rekabet Kurulu’nun onayının alınması ve diğer ön koşulların sağlanmasının ardından Assan Foods, Susurluk ve İzmir tesislerindeki faaliyetlerine Kraft Heinz’in bünyesinde devam edecek.

Bunun bir küçülme değil portfolyo yenileme olduğunu söyleyen Kibar, daha ölçekli yatırımlara odaklandıklarını belirterek, “Odağımızda teknolojik ve sürdürülebilir yeni nesil yatırımlar konusu var” mesajı verdi.

YURTDIŞINA BAKIYOR

Yurtdışı yatırım fırsatlarına baktıklarını da söyleyen Kibar, “Daha önce bizim almak istediğimiz bir firma vardı yurtdışında. Ancak başka bir kurum aldı onu ve işi yürütemiyorlar. Bu konuyu tekrar gündemimize alabiliriz. Halen bu konudaki araştırmalarımız ve temaslarımız sürüyor” dedi.

ALÜMİNYUMA DEV YATIRIM

YURTIÇINDE mevcut sektörlerdeki yatırımlarına ara vermeden devam ettiklerini söyleyen Kibar, buna örnek olarak alüminyum yatırımlarını gösterdi.

Geçen hafta yatırım kapsamında makine kurulumlarının gerçekleştiğini söyleyen Kibar, “65-70 milyon dolarlık bir yatırım” dedi.

Feride Cem/Sabah

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ