FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Gün Öncesi: Oracle kazanç raporu, çekirdek TÜFE, enflasyon

Yazar: Dhirendra Tripathi Investing.com – Pazartesi günü hisse senetleri çoğunlukla artış gösterdi ancak majör teknoloji hisseleri bir nebze …

Gün Öncesi: Oracle kazanç raporu, çekirdek TÜFE, enflasyon

Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Pazartesi günü hisse senetleri çoğunlukla artış gösterdi ancak majör teknoloji hisseleri bir nebze zayıf seyretti. İlgi, Başkan Joe Biden’in kamu harcamaları planına destek olmak için Demokratların açıkladığı yeni vergi tekliflerine çevrildi.

Teklifler, eğitim gibi sosyal altyapı harcamaları için önerilen ve Demokratların bütçe uzlaşı sürecinde geçirmeyi umduğu 3,5 trilyon doların finanse edilmesine destek olmak adına kurumlar ve varlıklı Amerikalılar üzerindeki vergilerin artırılmasını içeriyor.

Apple Inc AAPL hisseleri, iPhone üreticisinin yine online olacak olan ürün lansmanı öncesinde yükseldi. Hafta sonu Epic Games, Apple’ın Uygulama Mağazası’nın monopol olmadığında dair mahkeme kararına itiraz edeceğini söyledi.

Reuters raporuna göre hükümetin, acil durum rezervlerinden satış yapma kararıyla birlikte Chevron Corp CVX ve Exxon Mobil Corp XOM gibi büyük petrol şirketlerinin hisseleri de destek gördü.

Pek çok analist son günlerde borsa konusunda temkinli davrandı. S&P 500 bu yıl şimdiye kadar 54 kapanış rekoru kırdı ve Wall Street’in birçok profesyoneli, bu sonbahar düşüş ihtimali görüyor.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Oracle kazanç raporu

Oracle Corporation ORCL için beklentiler, ilk çeyrekte 9,76 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 97 sent kazanç raporlaması yönünde. Teknoloji devi işinin çoğunu buluta taşıyor ve analistler bu çabayla ilgili gelişmeleri dinliyor olacak.

2. Çekirdek tüketici fiyatları endeksi (TÜFE)

Gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE’nin Ağustos ayında yıllık %4,2 artmış olması bekleniyor. Temmuz ayında %4,3’lük bir artış yaşandı. Aylık bazda ise Temmuz ayındakine benzer şekilde %0,3 yükseldiği tahmin ediliyor. Rapor, TSİ 15.30’da açıklanacak.

3. Ağustos ayı genel TÜFE

Ağustos ayı tüketici fiyatlarının, %5,4 olan Temmuz ayına kıyasla yıllık %5,3 yükselmiş olması bekleniyor. Temmuz’da yaşanan %5,4’lük artış, 2008 Ağustos ayından beri en büyük artış olan Haziran ile aynı. Aylık bazda TÜFE’nin %0,4 artmış olduğu düşünülüyor. Temmuz ayında %0,5 büyümüştü. Bu veri de çekirdek TÜFE ile aynı zamanda paylaşılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ