FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Gün Öncesi: İstihdam, işsizlik, hizmet sektörü

Yazar: Dhirendra Tripathi Investing.com – S&P 500 Perşembe günü yükseldi. Yatırımcılar, Çarşamba günü yayımlanan ve hayal kırıklığı yaratan özel …

Gün Öncesi: İstihdam, işsizlik, hizmet sektörü

Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – S&P 500 Perşembe günü yükseldi. Yatırımcılar, Çarşamba günü yayımlanan ve hayal kırıklığı yaratan özel sektör istihdam rakamının ardından hükümetin Ağustos ayına ait istihdam raporunu bekliyor. Yeni işsizlik başvurularında ise haberler iyiydi.

Enerji sektörü %2 üzerinde artış yaşadı. Geçen hafta stoklarda düşüş yaşanması ve petrol üreten ülkelerin üretim artışına devam etme kararı sonrasında ham petrol fiyatları da o kadar yükseldi. Körfez’de ABD rafinaj ve üretim kapasitesinin çoğu, İda Kasırgası sonrası hala kapalı.

Teknoloji ağırlıklı NASDAQ Composite ve S&P’nin teknoloji endeksi, endüstrinin en büyük şirketlerindeki artış yönlü son ivmenin durmasıyla negatif bölgeye girdi.

Güçlü kurumsal kazanç dönemi ve merkez bankasının teşviki sürdüreceğine dair umutlar güveni desteklerken ABD piyasaları son birkaç haftadır düzenli olarak rekor seviyelere çıkıyor.

Perşembe günkü veriler, geçen hafta işsizlik başvurusu yapan kişi sayısının düştüğünü gösterdi.

New York City’deki ölümcül sel baskınlarına rağmen Wall Street normal bir şekilde açıldı.

Kazanç raporları açısından sessiz bir gün olacak ancak herkes istihdam raporunu beklerken bu kimin umurunda?

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. İş, iş, iş ve daha çok iş

Temmuz ayında yaklaşık bir yılın en hızlı temposunda artan işe alımlar, Ağustos ayında önemli ölçüde yavaşlamış olabilir. Tarım dışı istihdam, Temmuz ayındaki 943.000’e kıyasla 750.000 artış yaşamış olabilir. İşgücü İstatistik Bürosu (BLS), verileri TSİ 15.30’da yayımlayacak.

2. İşsizlik oranı

Investing.com tarafından takip edilen analistlere göre işsizlik oranı, %5,4 olan Temmuz ayına göre %5,2’ye düşmüş olabilir.

3. Hizmet sektörü faaliyeti

Tarım dışı iş faaliyetleri, yani hizmet sektörü, 67 puan olan Temmuz ayına kıyasla Ağustos ayında 62,8 puan büyümüş olabilir. 50 üzerindeki bir okuma, ekonomik büyümeyi gösterir. Rapor yerel saat ile 10.00’da paylaşılacak.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ