FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Global Yatırım Holding, ilk çeyrekte 307 milyon TL gelir elde etti

Çeşitli iş kollarında yatırımlarıyla 4 kıta ve 12 ülkede faaliyet gösteren Global Yatırım Holding’in (GYH) 2021 yılı ilk üç ayına ilişkin konsolide gelirleri, 73,6 milyon TL’lik IFRIC 12 etkisi hariç tutulduğunda, 307 milyon TL olarak gerçekleşti. Konsolide operasyonel faiz vergi amortisman öncesi karı (FAVÖK) ise 46 milyon TL’ye ulaştı.

Global Yatırım Holding, ilk çeyrekte 307 milyon TL gelir elde etti

Global Yatırım Holding (GYH), 2021 yılı ilk üç ayına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre çeşitli iş kollarında yatırımlarıyla 4 kıta ve 12 ülkede faaliyet gösteren grup, ilk çeyrekte 73,6 milyon TL’lik IFRIC 12 etkisi hariç tutulduğunda, bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 gerileyerek 307 milyon TL konsolide gelir elde etti. Yine aynı dönemde grup, 2020 yılı ilk çeyreğindeki 85,1 milyon TL’ye kıyasla 46 milyon TL tutarında amortisman, faiz ve vergi öncesi operasyonel kar (FAVÖK) elde etti.

Grubun açıklamasına göre, devir işlemleri Ocak 2021’de tamamlanan Antalya’da bulunan ticari liman Port Akdeniz’in, GYH’nin 2020 yılı birinci çeyrek finansalları üzerinde 52,7 milyon TL gelir ve 37,3 milyon TL FAVÖK ile önemli bir etkisi bulunuyor. 2020 yılı birinci çeyreğindeki Port Akdeniz etkisi hariç tutulduğu zaman, konsolide gelirler yıllık bazda yaklaşık yüzde 13 artacak, FAVÖK ise geçen yılın ilk çeyreği ile yaklaşık aynı seviyede gerçekleşecekti.

Naturelgaz karlılığını artırdı

Açıklamda verilen bilgiye göre, taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Naturelgaz, ilk çeyrekte yüzde 49 artışla 48,2 milyon metreküp sıkıştırılmış ve sıvılaştırılmış doğal gaz satışı gerçekleştirdi. Şirketin satış hacmindeki artış büyük ölçüde Şehir Gazı satışlarındaki büyümeden kaynaklandı. Bu dönemde Naturelgaz’ın gelirleri yıllık bazda yüzde 47 artarak 124,7 milyon TL’ye ulaştı. Artışta SOCAR LNG’nin satın alınması ile LNG gelirlerinin yansıması etkili oldu. Bu çeyrekte, gaz işkolunun FAVÖK’ü yüzde 56 artışla 22,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 16,7 olan FAVÖK marjı ise yüzde 17,8’e yükseldi.

Holding’in COVID-19’dan en çok etkilenen iş kolu liman işletmeciliği oldu. Liman işletmeciliği gelirleri (73,6 milyon TL IFRIC-12 muhasebe standardının etkisi hariç) 2021 yılı ilk çeyrek sonunda yüzde 78 daralmayla 28,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Liman işletmeciliği iş kolunun geçen yılın aynı döneminde 62,9 milyon TL olan konsolide düzeltilmiş FAVÖK’ü ise eksi 20,1 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Elektrik üretiminde gelirler yüzde 40 arttı

Global Yatırım Holding’in enerji üretimi işkolunda yılın ilk çeyreğinde gelirlerini yüzde 40 arttırarak 76,5 milyon TL seviyesinde açıklandı. Bu artışta ise portföydeki tüm enerji santrallerinde gerçekleşen olumlu performans etkili oldu. Elektrik üretimi işkolu, tüm tesislerde gerçekleşen üretim ve verimlilik sayesinde geçen sene aynı dönemde açıkladığı 10,9 milyon TL’ye kıyasla 2 katından fazla artış göstererek 25,8 milyon TL FAVÖK açıkladı.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ