FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Finans sektöründe güven Ağustos’ta yükseldi

Investing.com –  Ekonomik görünüme dair tüketicinin bakış açısını ölçen Tüketici Güven Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,6 oranında …

Finans sektöründe güven Ağustos’ta yükseldi

Investing.com –  Ekonomik görünüme dair tüketicinin bakış açısını ölçen Tüketici Güven Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,6 oranında azaldı. Dün açıklanan veri, Temmuz ayında 79,5 olan endeks, Ağustos ayında 78,2 oldu. Bugün ise finans sektörünün ekonomik görünüme ve iş durumuyla ilgili beklentilerini ölçen Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı ve sektörün tüketiciye göre son ayda daha iyimser olduğu görüldü.

TCMB’nin açıkladığı veriye göre, Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), bir önceki aya göre 4,1 puan artarak 168,3 seviyesine yükseldi. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki iş durumunun ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü.

ş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise güçlendiği görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı, gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği görüldü.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ