FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Evergrande’nin ödeme haberlerinin yardımıyla Avrupa hisseleri yükseldi

Yazar – Peter Nurse  Investing.com – Evergrande’nin, dolar tahvili ödemesini yaparak resmi bir temerrüdü tam zamanında önleyeceğine dair …

Evergrande’nin ödeme haberlerinin yardımıyla Avrupa hisseleri yükseldi

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Evergrande’nin, dolar tahvili ödemesini yaparak resmi bir temerrüdü tam zamanında önleyeceğine dair haberlerin yardımıyla Cuma günü Avrupa piyasaları yüksek açılıyor.

DAX büyük oranda sakin seyrederken CAC 40 %0,5 ve FTSE 100 %0,3 yükseldi.

Bir Reuters haberine göre Evergrande Group (HK:3333) Perşembe günü Citibank’taki bir tröst hesabına 83,5 milyon dolar kupon ödemesi yaptı. Bu, şirketin 23 Ekim’de sona erecek olan 30 günlük ödeme süresi öncesinde tüm tahvil sahiplerine faiz ödeyebileceği anlamına geliyor.

Avrupa’da İngiltere’nin perakende satışlar Eylül ayında %0,2 ve yıl bazında %1,3 düşüş yaşadı. Ülkede yeni Covid vakalarının yanında hastanede tedaviler ve ölümler de yavaş yavaş artarken bu sonuçlar beklenenden zayıf geldi.

Cuma günü gözler Almanya, Fransa, İngiltere ve AB’nin Ekim ayı PMI verilerinde olacak.

Kurumsal sektörde Renault (PA:RENA), küresel yarı iletken kıtlığından dolayı 2021 yılındaki üretim kaybının, önceki tahminine göre daha büyük olacağı konusunda uyardıktan sonra dikkatleri üzerine çekecek.

Yarı iletken sektörünün yaşadığı zorlukların bir göstergesi, ABD’li Intel (NASDAQ:INTC) firmasının raporu oldu. Gelir beklentisini ıskalamasının sebebi olarak endüstri genelindeki çip kıtlığına değinen Intel, zayıf bir satış raporu çıkardı.

Öte yandan Remy Cointreau’nun (PA:RCOP) satışları, ABD, Çin ve Avrupa’da güçlü Premium konyak talebi sayesinde ikinci çeyrekte %23,7 ile beklenenden daha çok yükseldi.

Perşembe günü L’Oreal, üçüncü çeyrek gelir büyümesinde beklenenden daha iyi sonuç paylaştı. Dünyanın en büyük kozmetik şirketi, Çinli tüketicilerin güçlü talebinin desteğini gördü.

Cuma günü ham petrol fiyatları düşüş yaşamaya devam etti. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, OPEC+’nın, üretimi beklenenden daha fazla artırabileceğine işaret etti.

Çin, Hindistan ve Avrupa’daki kömür ve gaz kıtlıklarının tetiklediği küresel enerji krizi, tedarikçilerin dizel ve akaryakıta dönmesine yol açarken petrol 2014’ten beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

WTI vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 81,81 dolar olurken Brent %0,9 kayıpla 83,86 dolardan işlem gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 1.788,35 dolara yükselirken EUR/USD %0,1 artarak 1,1625’ten alıcılandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ