FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Erken Kariyer Başarısızlığı Daha Uzun Vadeli Başarıya Yol Açabilir.

Erken Kariyer Başarısızlığı Daha Uzun Vadeli Başarıya Yol Açabilir.

Alman filozof Friedrich Nietzsche ilk olarak “Beni öldürmeyen şey beni daha da güçlendiriyor” yazdığında, hastalık, savaş veya kıtlık hakkında düşünüyor olabilirdi. Aforizmasının 21. yüzyılda kariyerleri için geçerli olacağını tahmin etmemiş olabilir, ama işte buradayız.

Yeni bir çalışmada, Northwestern Üniversitesi Kellogg Yönetim Okulu’ndan araştırmacılar, kariyerlerinde erken başarısız olan bilim insanlarını incelediler. Ve Nietzche’nin sözlerinin doğru olduğunu buldular: Bu erken başarısızlıkların daha sonra başarıya döneceğini öngördü.

 

İLK BAŞTA BAŞARISIZ OLDUĞUNDA…

…daha iyi olabilirsin. Bir basın açıklamasında, Kellogg’da yönetim ve organizasyon profesörü olan Dashun Wang,

“Tarihsel olarak, başarının faydalarını belirlemekte nispeten başarılı olsak da başarısızlığın etkisini anlamada başarısız olduk.” Dedi.

Erken başarısızlık ve gelecekteki başarı arasında nedensel bir ilişki olup olmadığını öğrenmek için araştırmacılar, deneylerin doğası gereği genellikle kazançlardan daha fazla kayıp getiren bilim alanına odaklandı.

Nobel ödüllü ünlü araştırmacı Dr. Robert Lefkowitz’in dediği gibi,

” bilim yüzde 99 başarısızlıktır ve bu iyimser bir görüştür.”

Geçen ay Nature Communications ‘da yayınlanan çalışma göre, ekip, kariyerlerinin daha başlarında olan bilim adamları, sunulan hibe önerilerini incelediler.

Bilim insanları, hibeyi kaybedecek kadar düşük puan alan “yakın kaybedenler” ve puanları tam olarak bu puanın üstünde olan “kazananlar” olarak iki gruba ayırdılar.

Araştırmacılar her bir grubun gelecek on yıldaki yayınladıkları makaleleri saydıklarında, hibeyi alanlar ve hibeyi alamayanlar arasında büyük bir fark olduğunu buldular. Özellikle bu makalelerin kaç tanesi bilim camiasında önemli yerlere geliyorsa o kadar kaliteli olarak nitelendiriliyor.

Araştırmacılar, hibeyi kazananlara kıyasla, hibeyi kaybeden gruptaki bireyler gelecek on yılda %6.1 daha başarılı makaleler yayınlamaya meyilli olduklarını buldular.

Bir çalışmanın ortak yazarı ve Kellogg Üniversitesinde Girişimcilik Profesörü olan Benjamin Jones;

“Hibeyi almayan grubun parayı almamalarına rağmen diğer gruba göre daha çok makale yayınlamaları gerçeği şaşırtıcıdır” dedi.

 

Beyinsizler.net x Yenibiriş

 

Beyinsizler’in tüm içerikleri cebinde! Hemen indir ?

Beyinsizler’i takip et?

      

Beyinsizler ve Yenibiriş işbirliğindeki tüm yazılar için ? Beyinsizler x Yenibiriş

Kaynak

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/erken-kariyer-basarisizligi-daha-uzun-vadeli-basariya-yol-acabilir/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ