FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

EPDK’dan Shell&Turcas’a kısıtlı ikmal cezası

EPDK, zam öncesi istasyonlara yeterli akaryakıtı vermemek gerekçesiyle Shell&Turcas’a kısıtlı ikmal cezası kesti.

EPDK’dan Shell&Turcas’a kısıtlı ikmal cezası

Mehmet KARA

EPDK, zam öncesi kısıtlı yakıt ikmali yaptığı gerekçesiyle Shell&Turcas Petrol Anonim Şirketi hakkında 2 milyon 750 bin TL tutarında idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun, 17 Eylül 2019 tarihinde herhangi bir arz sıkıntısı yaşanmamasına rağmen bayilerinin istediği akaryakıtı vermediği ya da çok sınırlı miktarda verdiğine dair şikayetler üzerine Shell&Turcas Petrol Anonim Şirketi hakkında açtığı soruşturma sonuçlandı. EPDK, soruşturma açtığını “İsmi ne olursa olsun, hiçbir dağıtım şirketinin serbest piyasa koşullarında belirlenen akaryakıt fiyatları üzerinden manipülasyon yapmasına ve tüketiciyi mağdur etmesine izin verilmeyeceği bilinmelidir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu piyasa faaliyetlerini bozacak bu tip girişimlerle ilgili gerekli adımları atmakta tereddüt göstermeyecektir” ifadeleri eşliğinde duyurmuştu.

Soruşturma dosyasını değerlendiren EPDK, 14 Eylül 2019 tarihinde Suudi Arabistan Krallığına ait ARAMCO tesislerine yapılan saldırıyı izleyen günlerde bayisi olan istasyonlara fiyat artışı öncesi kısıtlı akaryakıt ikmali yaptığı veya hiç akaryakıt ikmali yapmadığı tespitleri nedeniyle Shell&Turcas Petrol Anonim Şirketi hakkında 2 milyon 750 bin TL tutarında idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, konuya ilişkin şunları söyledi:
“Sektörümüz için belirlediğimiz kurallara uymayanlar, piyasa işleyişine zarar verenler, vatandaşımızı mağdur edenler yaptıklarının bedelini de ödemek durumunda kalır. Akaryakıt sektörümüzde elbirliği ile çok sağlıklı bir piyasa yapısı kurduk ve sektöre yönelik cezalarda hızlı bir düşüş sağladık. Elbette cezalarla anılan bir kurum olmak istemiyoruz ama kimse de bizim rehavete kapılacağımızı, usulsüz uygulamalara sessiz kalacağımızı düşünmesin. Umarım bütün akaryakıt dağıtıcıları bu soruşturmanın sonucunu; cezanın tutarı ile değil daha “dikkatli ve hizmet odaklı ” çalışmayı hatırlatan bir mesaj olarak hatırlar.”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ