FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

En çok Anadolu esnafı dijitale taşındı

GittiGidiyor Genel Müdürü ve eBay MENA Bölge Direktörü Öget Kantarcı, 2019’da 100 bin olan ve son 3-4 yıldır bu civarda seyreden toplam satıcı sayısının 2020’de 117 bine yükseldiğini ve satıcı sayısını en fazla artıran şehirlerin sırasıyla Iğdır, Kars, Ağrı, Osmaniye, Karaman ve Muş olduğunu söyledi. 

En çok Anadolu esnafı dijitale taşındı

E-ticaret sitesi GittiGidiyor’un 2020 yılında toplam satıcı sayısı 117 bine ulaşırken, yeni satıcılarının yoğunluğunu Anadolu oluşturdu. GittiGidiyor Genel Müdürü ve eBay MENA Bölge Direktörü Öget Kantarcı, KOBİ’lerin GittiGidiyor üzerinden işini sürdürmesine ve binlercesinin GittiGidiyor aracılığıyla e-ticarete başlamasına vesile olduklarını ifade etti. 2019’da 100 bin olan ve son 3-4 yıldır bu civarda seyreden toplam satıcı sayısının 2020’de 117 bine yükseldiğini belirten Kantarcı, toplam satıcılarının önemli bir kısmı İstanbul, Ankara ve İzmir’den olsa da 2020’de satıcı sayısını en fazla artıran şehirlerin sırasıyla Iğdır, Kars, Ağrı, Osmaniye, Karaman ve Muş olduğunu vurguladı.

Pandeminin etkisi, aynı şekilde, öne çıkan kategorilere de yansıdığını söyleyen Kantarcı, “Platformumuza eklenen yeni satıcılara baktığımızda çoğunluğunun Kozmetik ve Kişisel Bakım, Ev, Dekorasyon ve Bahçe, Bilgisayar ve Tablet, Yapı Market, Giyim ve Aksesuar kategorilerinde faaliyet gösterdiğini görüyoruz” dedi.

2020’ye yüzde 40’lık bir büyüme hedefiyle girdiklerini ancak pandemiyle birlikte e-ticarete eğilimin artmasıyla yılı yüzde 50 büyümeyle kapattıklarını belirten Kantarcı, ‘‘Yaşanan pandemi süreci, gündelik yaşamdaki birçok alışkanlığı değiştirdi. Pandeminin getirdiği zorlukların ortasında hayatın devam etmesini sağlayan en önemli unsurlardan biri e-ticaret oldu. E-ticaret sektörü bu süreçte tüketicilerin ihtiyaçlarını güvenli bir şekilde karşılarken, aynı zamanda pek çok KOBİ ve esnafı pandeminin olumsuz ekonomik etkilerine karşı korudu. Dijitalleşme çalışmalarını daha ağırdan almış birçok işletme, bu dönemde biz ve bizim gibi online pazaryerleri aracılığıyla hızlı bir şekilde e-ticarete adım attı. Böylece zorlu pandemi şartlarında bile tüm Türkiye’de hatta dünyanın dört bir yanında ürünlerinin satışını gerçekleştirebildi. Pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında dijitalleşme tüm dünyada en az 3-4 yıl ileri sararken, küresel perakende e-ticaret hacminin 4 trilyon dolara ulaştığı öngörülüyor’’ diye konuştu.

E-ihracata başlayan KOBİ’lerin sayısı artıyor

Bu sene GittiGidiyor’un 20’nci yaşını kutladığını kaydeden Kantarcı, “Türkiye’nin ilk online pazaryeriyiz ve kuruluşumuzdan bu yana en güçlü oyuncularından biriyiz. Dijitalleşmenin ülke ekonomisine katkısını en başından beri bilen bir kurum olarak, KOBİ ve klasik perakendecileri platformumuz aracılığıyla e-ticaret ekosistemine dahil edip Türkiye’de perakendenin dijitalleşmesini destekliyoruz” dedi. Kantarcı, GittiGidiyor’da ücretsiz mağaza, listeleme ve e-ihracat fırsatı sunduklarını belirterek, şöyle devam etti: Bir eBay şirketi olarak yerel işletmelerimizi küresel gücümüzle destekliyoruz. E-ihracatla sınırları ortadan kaldırıyor ve KOBİ’lerimize dünyanın ticaret kapısını açıyoruz. Yerli satıcılarımız yurt içinde satış yapar gibi ürünlerini sadece GittiGidiyor’da satışa çıkararak eBay’in dünya çapında 185 milyon kullanıcısına ulaştırabiliyor. 2020 yılında yaklaşık 2.000 satıcımız on binlerce ürünü GittiGidiyor’da listeleyerek eBay üzerinden e-ihracat yaptı. 2021’de e-ihracat yapan satıcı sayımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ