FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Eldor’un yatırım kararı aldığı ESBAŞ, elektrikli araçta merkez olmak istiyor

İtalyan Eldor Grubu’nun Ege Serbest Bölgesi’nde elektrikli araç sistemleri konusunda yeni yatırım kararı almasının Türkiye’nin otomobil projeleri açısından da stratejik önemde olduğunu belirten Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, yeni yatırımlarla bu alanda bir cazibe merkezi olmayı hedeflediklerini söyledi.

Eldor’un yatırım kararı aldığı ESBAŞ, elektrikli araçta merkez olmak istiyor

Eldor şirketine İzmir’deki elektrikli araç sistemleri üretim tesisi yatırımı için proje bazlı devlet yardımı yapılmasıyla ilgili 20 Mart’ta Cumhurbaşkanı Kararı alındığını anlatan Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, 810 milyon lira değerindeki yatırımın bu konudaki diğer yatırımların önünü açacağına dikkat çekti.

Ege Serbest Bölgesi’nde 1998’de faaliyete başlayan Eldor’un bölge içindeki üç tesiste bin 750 kişiyi istihdam ettiğini, 270 milyon dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirdiğini ve salgına rağmen yatırımlarına ara vermediğini kaydeden Güler, başlangıçta elektronik sektörüne yönelik üretim yapan firmanın 2004’ten itibaren üretimini otomotiv sektörüne kaydırdığını ifade etti.

Dünyanın önde gelen otomotiv markaları için üretim yapan firmanın elektrikli otomotiv sistemleri konusunda da uzun yıllardır Ar-Ge çalışması yaptığına dikkati çeken Güler, bu teknolojilerin üretim adresi olarak belirlenen Ege Serbest Bölgesi’nde 25 bin metrekare açık, 9 bin metrekare kapalı alanda bir tesis kurulacağını, 700 kişilik yeni istihdam sağlanacağını bildirdi. Güler, tesisin elektrikli otomobiller için yılda 200 bin DC-DC dönüştürücü, 200 bin batarya şarj ünitesi, 800 bin enerji yönetim modülü ve 75 bin HV başlatma motoru üretim kapasitesine sahip olacağını aktardı.

“Yatırımı başlayan fabrika stratejik önemdedir”

Geçen yıl 9 milyar 373 milyon dolar ihracat yapan Türk otomotiv yan sanayisinin bu pazar payını kaybetmemesi için elektrikli otomotiv sistemleri üretiminde de tedarikçi olma kabiliyetini hızla kazanması gerektiğine vurgu yapan Güler, bu alandaki yatırımların desteklenmesinin sektörün geleceği açısından son derece yararlı olacağını söyledi. Güler, “Bölgemizde yatırımı başlayan yeni fabrika, Türkiye’nin otomobili TOGG’un elektrikli modellerinin üretiminde de stratejik önemdedir.” ifadelerini kullandı.

Güler, Ford’un, Kocaeli’deki üretim tesisinde elektrikli ticari araç üretme kararının da kritik bir öneme sahip olduğunu dile getirerek bunu diğer otomobil üreticilerinin de takip edeceğini düşündüğünü kaydetti.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ