FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yazar: Noreen Burke Investing.com – Fed, Eylül ayı politika toplantısı öncesinde geleneksel yasak döneme giriyor. ABD’li yatırımcıların gözü, bu …

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yazar: Noreen Burke

Investing.com – Fed, Eylül ayı politika toplantısı öncesinde geleneksel yasak döneme giriyor. ABD’li yatırımcıların gözü, bu hafta Ağustos ayı enflasyon rakamlarında olacak. Artan enflasyonla ilgili endişeler arasında merkez bankalarının ekonomik teşviki azaltmayı seçeceği tarih, piyasa hissiyatını etkileyen esas unsur. İngiltere de istihdam ve perakende satış rakamlarının yanında enflasyon verilerini paylaşacak. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri, tahvil alımlarını azaltma kararı ile ilgili yorum yapabilir. Çin’in verileri ise ülke ekonomisindeki toparlanma temposuna işaret edebilir.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. ABD enflasyonu

son aylarda fiyatlarda artışa yol açan arz ve talep arasındaki dengesizlik, nihayet azalmaya başladıkça enflasyondaki artışın zayıflayıp zayıflamayacağına dair devam eden tartışmalar arasında Salı günü yayınlanacak olan TÜFE verisi, ekonomi takviminde en çok dikkat çeken rapor olacak.

Temmuz ayında fiyat artışları yavaşladı ancak enflasyonun zirve yaptığına dair belirsiz işaretler arasında yıllık bazda 13 yılın yükseğinde olmaya devam etti.

Piyasa izleyicileri ayrıca Michigan Üniversitesi tüketici hissiyatı raporu ve endüstriyel üretim verilerinin yanında Perşembe günü yayınlanacak olan ve art arda ikinci ayda da düşüş beklenen perakende satış rakamlarına bakacak.

2. Borsa

ABD enflasyon rakamları, önümüzdeki hafta piyasanın yönünü belirlemesine yardımcı olabilir. Artan enflasyonun Fed’in, acil durum teşvik tedbirlerini geri çekmesine yol açabileceği konusunda endişeler devam ediyor.

Son günlerde birçok Fed yetkilisi, tek başına Ağustos ayı iş raporunun, merkez bankasını tahvil alımlarını azaltmaya başlamaktan alıkoyamayacağına işaret etti.

Teşvik paketinin azaltılması olasılığına rağmen UBS Global Wealth Management CIO’su Mark Haefele, merkez bankalarının faizleri düşük tutmasını beklediğini söyledi.

Müşterilere yazdığı bir notta “bu, piyasanın özellikle döngüsel ve değer hisseleri için olumlu bir durum. Ve getiri arayışını karmaşıklaştırsa da fırsat görmeye devam ediyoruz” dedi.

3. İngiltere verileri

Geçen hafta İngiltere Bankası yöneticisi Andrew Bailey, İngiltere ekonomisindeki toparlanmanın yavaşladığı konusunda uyardı. Bu nedenle bu haftanın enflasyon, istihdam ve perakende satış verileri, özellikle bankanı 23 Eylül’deki toplantısı öncesinde yakından izlenecek.

Temmuz verilerine göre enflasyon %2’ye düşerken perakende satışlar, aylık bazda %2,5 geriledi.

İşgücü piyasasındaki kıtlık ve Haziran ayında ücret büyümesinde görülen %8,8’lik rekor artış arasında Salı günkü iş verileri de ilgi çekecek. Ücretsiz izin programlarının bitmesi ile insanlar işgücü piyasasına girebilir ancak yetenekli personel eksikliği, tedarik zincirlerindeki darboğazlar ve emtia fiyatlarının yol açtığı fiyat baskılarını artırma riski taşıyor.

4. ECB konuşmaları

Euro bölgesinde ECB kıdemli ekonomisti Philip Lane ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn konuşma yapacak. Yatırımcılar, tahvil alımlarını dördüncü çeyrekte azaltmaya başlama kararı ile ilgili daha fazla yorum bekliyor.

Alınan bu karar, ECB’nin pandemi döneminde ekonomiyi desteklemek için çıkardığı acil durum teşvikini azaltmaya başlama yolunda ufak bir ilk adım.

ECB Başkanı Christine Lagarde, bu kararın azaltımın başladığı anlamına gelmediğini vurguladı.

ECB’nin tahvil alımlarını azaltma hamlesi, Ağustos ayı iş raporunun yarattığı hayal kırıklığına rağmen bu yılın sonunda Fed’in ardından bekleniyor.

5. Çin verileri

Çin Çarşamba günü endüstriyel üretim, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımı verilerini paylaşacak ve Pekin’in, dünyanın en aktif üçüncü konteyner limanını kısmen kapattığı ve yeni kısıtlamalar uyguladığı Ağustos ayında görülen vaka dalgasının ekonomik etkisi görülecek.

Son vaka dalgaları büyük oranda kontrol altına alınsa da Çin ekonomisi hala olumsuz gelişmelerle karşı karşıya.

İhracat güçlü olsa da kısıtlamalar, tedarikteki darboğazlar, mülk fiyatlarını yatıştırmak için sıkılaştırılan tedbirler ve karbon emisyonunu düşürme kampanyası arasında küresel talebin güçlü olmasından destek alan yurtiçi talep azaldı.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ